Leírás
A Gold Rider leylandi ciprus jellemzői
A Gold Rider leylandi ciprus az egyik legszebb aranysárga lombú örökzöld, amelynek tömött ágrendszere egy szabályos kúp alakú koronát alkot, így könnyen egy áthatolhatatlan sövényt vagy térelválasztót nevelhetsz belőle nyírott formában. Kifejlett magassága elérheti a 10 métert is. Az alapfajnál lassabb növekedése miatt évi egy-két metszéssel őrizhető meg a formája és serkenthető a friss hajtások nevelése. Míg a belső pikkelylevelei zöldes árnyalatúak, a külsők sárga színükkel egész évben a kerted színfoltjává válhatnak. Ágrendszere erős, a téli hó súlya nem tesz kárt benne. Fagytűrőképessége, valamint a betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenállása miatt egy népszerű alternatívája a tujáknak, erről bővebben olvashatsz blogcikkünkben.
A sárga lombú leylandi ciprus gondozása
Nevelése és karbantartása nem jár különösebben sok munkával, amennyiben a telepítésekor a növény igényeinek eleget teszünk. Nyírott sövényként évi egy-két alkalommal kell megragadnunk a metszőollót, ezáltal megelőzhető, hogy a hajtások túlságosan megnyúljanak és a növényünk felkopaszodjon. A legszebb eredmény érdekében tavasszal sövény tápanyagot juttassunk a tövekhez.
Talajigény: A sárga lombú leylandi ciprus nem válogat a talajban, bármilyen típusú, jó vízáteresztő képességű, laza és tápanyagban gazdag talajban szépen növekedik. Az ültetés során fontos a megfelelő méretű ültetőgödör előkészítése, amely a cserép kétszeres nagysága. Az ültetőgödör aljába egy-két marék szervestrágyát forgatva bőséges tápanyagot biztosítunk a fiatal növény számára. Túl kötött vagy rossz minőségű talaj esetén a földbe tőzeget keverve javíthatunk a szerkezetén.
Fényigény: Nagy fényigénye van, a napos kitettséget kedveli leginkább, de félárnyékban is jól fejlődik. Fontos tudni, hogy a legszebb sárga lombozata csak a napos kertrészekben tud kialakulni. Begyökeresedése után a tűző napot is jól viseli, árnyékban viszont gyérebb és kevésbé színes leveleket hoz.
Vízigény: Közepes vízigényű növény, amely a begyökeresedés időszakában, valamint a nagy hőségben rendszeres öntözést igényel, kifejlett korában viszont akár az ideiglenes szárazságot is elviseli. A pangó víz kialakulását ajánlott elkerülni, mivel gyökérrothadás alakulhat ki tőle.
Ültetési távolság: Sövény telepítésekor 80-100 centiméterre ültessük a töveket egymástól és 1-1,5 métert hagyjunk a kerítéstől vagy egyéb építményektől, hogy megkönnyítsük a fenntartási munka elvégzését.
A Gold Rider leylandi ciprus elhelyezése, társítása más dísznövényekkel
Az arany lombszínű örökzöldünk egy kellemes meleget sugárzó fókuszpont lehet a kertben, akár sövényként, szoliterként vagy vegyes növénycsoportokba ültetve. Kiváló háttérnövény, jól mutatnak előtte a nagy virágzatukkal díszítő hortenziák, amilyen a Phantom bugás hortenzia, szintén a napos kertrészek kedvelője. A bordó vesszejű som is egy remek társnövénye lehet, főként az őszi és téli időszakban alkothatnak egy színpompás kompozíciót az örökzöld törpe lonc vagy mirtuszlonc társaságában. A fáklyaliliommal, vagy az ősszel virágzó kecses szellőrózsákkal beültetett évelő növényágyások számára is egy remek hátteret biztosít. A kert többi részében a sárga színt a harmónia megőrzése érdekében a díszfüvek is megjeleníthetik, ilyen például az arany szálkafű, a nádtippan vagy az árvalányhaj.
Értékelések
Sokkal magasabb, mint amire számítottam; szép, egészséges példányok.
Maximálisan ajánlom a GardenCentrumot ezen rendelésem alapján.