Leírás
Az illatos bangita jellemzői
A Viburnum carlcephalum az egyik legillatosabb bangita fajta, mely tavaszi illatos virágzásakor egyszerre több érzékszervünkre is pozitívan hat. Április-májusban ontja virágait, de enyhébb időben már márciustól elkezdődhet a virágzása. Bimbói sötétrózsaszínek, a teljesen kinyílt virágok, melyek gömb alakú virágzatba tömörülnek fehér színűek. Dúsan virágzik, nyár elejéig hosszan díszíti a kertet. Levelei sötétzöldek, ősszel vöröses lombszínnel díszít. Ha egymagában ültetjük virágaiból nem fejlődik termés, ugyanis nem öntermékeny. Ahhoz, hogy termést érleljen egy másik bangitára lesz szükség a beporzáshoz. Termései kezdetben piros, majd fekete bogyós termések, melyek szépen díszítik az őszi a kertet, de vigyázat, ezek mérgezőek!
Az illatos bangita gondozása, igényei
Könnyen gondozható díszcserje az illatos bangita, jó ellenálló képességgel rendelkezik, nem fagyérzékeny, nem igényel folyamatos törődést. Metszeni is csak szükség esetén kell, az utunkban álló vagy elszáradt ágakat el lehet távolítani.
Talajigény: Laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, tápanyagdús talajokon fejlődik legszebben. A talaj tápanyagtartalmát és szerkezetét szerves trágya bedolgozásával javíthatjuk.
Fényigény: Leginkább a félárnyékos vagy a szűrt napsütéses helyeket kedveli. Nem javasolt olyan helyre ültetni, ahol a nap nagy részében tűző napon lenne.
Vízigény: Fiatal korában rendszeres locsolást igényel, ezt követően vízigénye közepes.
Milyen növényekkel társítható az illatos bangita?
Az illatos bangita remekül díszít szoliter cserjeként, természetközeli kertek klasszikus eleme. Ültethető sorba is, így nyíratlan sövényként is funkcionálhat, mely tavaszi bőséges virágzásával csodás látványt nyújt. A látvány mellett érdemes az illatot is figyelembe vennünk, mely az illatos bangita igen jellemző tulajdonsága. Illatával még kellemesebbé teszi a kertben tartózkodást. Ezt szem előtt tartva, ültethetünk a kertbe egyéb illatos növényeket is, melyek amellett, hogy a bangita elvirágzása után szépen díszítenek, a kellemes illatról is gondoskodnak. Ezek közül megemlíthetjük pl. a levendulákat, melyek nyáron hosszan virágoznak, vagy a macskamentát, mely szépen díszíthet akár a bangita elé ültetve is. Cserjecsoportokban jól mutat a nyáron virágzó hortenziák társaságában, vagy a különleges őszi lombszínnel díszítő szárnyas kecskerágó mellett. Örökzöld növényekkel összeültetve a kert télen sem lesz kopár.