Leírás
A szárnyas kecskerágó jellemzése
Napos vagy félárnyékos helyen is jól fejlődik, habár az őszi lombszíneződését elősegíti a sok fény! Japán kecskerágó rokonával szemben a szárnyas kecskerágó lombhullató. Talaj szempontjából a semleges vagy enyhén lúgos (meszes) talajt kedveli. Semmiképpen ne álljon meg pangó víz alatta. A kifejlett szárnyas kecskerágó egészen 2-2,5 méter magasságig nő meg, lassan növekszik. Igazi díszítő értékét ősszel mutatja meg, amikor lángvörös lombozata kiemeli az őszi tájat kertünkben. Lombhullató cserje, apró piros, megnyúlt termései a levélzet elhullása után is díszítik a bokrot. Ültessük minél naposabb helyre, mert akkor fog a legjobban érvényesülni piros lombszíne. Érdemes olyan helyre ültetnünk, ahova bentről, a házból is jól rálátunk. Vegyes évelőágyások dísznövénye. Betegségek közül a lisztharmat jelenhet meg a lombozatán, kén tartalmú készítményekkel lehet ellene védekezni. Metszeni alaktartó jelleggel szükséges, nem igényel különösebb gondozást. Különlegessége a kiemelkedő őszi lombszíneződésen túl az un. paraléces vesszőinek látványos megjelenése. Érdekesen szögletes, különleges kinézetű gallyazata is díszíti a lombhullást követően, így a téli napokban, csupaszon is egyedi megjelenéssel szolgál.
A szárnyas kecskerágó igényei
Talajigény: A szárnyas kecskerágó általános kerti talajokon is jól fejlődik, és szépen színeződik.
Vízigény: Öntözzük rendszeresen, fiatalkorban pedig kiemelten, de kerüljük a túlöntözést. Idősebb korban már hosszabb időszakokat is kibír locsolás nélkül.
Fényigény: A legszebb pompás őszi ruháját a teljes napfényben tudja a legjobban érvényesíteni, így ültessük a szárnyas kecskerágót napfényes helyre.
A szárnyas kecskerágó növénytársai a kertben
Mivel a legnagyobb hangsúly az őszi lombszíneződésére korlátozódik, így nyugodtan keverhetjük bokrát más, hasonló magasságú virágzó cserjékkel, mint pl. a boglárkacserje, vagy a fehértarka som. Novita babérmeggy sövény közelébe ültetve a babérmeggy mélyzöld levélzete kitűnő hátteret biztosít a színpadias megjelenésű őszi lombozatnak. A vegetációban csupán zöld színben tetszelgő szárnyas kecskerágó jól mutat színes virágzó évelőkkel, vagy virágzó cserjékkel összeültetve, mint pl. levendula, élénkrózsaszín cickakfark. A pompás gyöngyvessző vagy a tarka ezüstfa is díszes társa. Amennyiben változatos cserjesövény tagjaként ültetjük, úgy jól mutat mellette a bugás hortenziák óriási virágbugákkal díszítő példányaik. A könnyen nevelhető Annabelle hortenzia óriási virágai kompenzálják a szárnyas kecskerágó nyári egyhangúságát, ugyanakkor az őszi lombszíneződése leváltja a cserjés hortenzia már múló fényét.