Leírás
A Viburnum x burkwoodii tavaszi bangita jellemzése
Hálás télizöld díszcserje, amely enyhébb teleken megtartja fényeszöld lombozatát. Ez annyit tesz, hogy az enyhe téli időjárásban megmarad a lombozat és csak a tavasz megérkezésével váltja át új leveleit. A tavaszi bangita kerekded, laza ágrendszerű bokra nagyjából 1,5-2 méter magasságúra nő meg, így alkalmas kerítések mellé virágágyásba, de pompázatos virágzása miatt szoliterként ültetve is megállja a helyét. Levelei hosszúkás, lándzsa alakúak, melyek sötétzölden fénylőek. A levelek fonáki része fehéres, apró szőrökkel molyhozott. Kifejezetten finom illatú virágzata mellet pezsdítő elmenni a kora tavaszi fuvallatban. Fokozatosan nyíló rózsaszín virágbimbói szép látványt nyújtanak a már kinyílt porcelánfehér virágokkal. A tavaszi bangita virágai február és március környékén nyílnak, mellyel egyike a legkorábban díszítő cserjéknek. Bogernyős virágzata akár még a hó alól is kikandikál, nagyon lelkes tavaszváró díszcserje. A tavaszi illatos bangita virággömbjeinek mérete 5-7 cm nagyságú. A virágokból piros színű, mérgező termés fejlődik, de ez csak abban az esetben történik, ha van más Viburnum, bangita faj is a környezetében, mert egymagában nem érlel termést. Napfényigényes, meleg fekvésű helyre ültessük a tavaszi bangitát. A talajtípusokban nem válogat, ámbár szereti a tápanyagdús, jó vízelvezető képességű kerti földet. A Viburnum illatos tavaszi bangita hidbrid faj, amely a kislevelű bangita és az illatos bangita keresztezéséből jött létre.
A tavaszi bangita gondozása
A tavaszi bangita igazán kis gondozásigényű díszcserje. Kifejezetten jó szárazságtűrő, bár a fiatal cserjéket a beültetésüket követően rendszeresen öntözzük. Az ültetéskor az ültetőgödröt ássuk ki legalább kétszer akkora méretűre, mint amekkora az új tavaszi bangitánk földlabdája. Szervestrágya granulátummal dúsítsuk az ültetőföldet, hogy optimális legyen a tavaszi bangita begyökeresedése és a kezdeti tápanyagfelvételének biztosítása. Mivel a tavaszi illatos bangita igen korán virágzik, a metszési folyamatot az elnyílást követően végezzük el. Az egyéb metszési ápolási munkák csak alakító és ifjító jelleggel történjenek. Az esetlegesen sérült vagy elszáradt gallyak eltávolítása a feladatunk.
Milyen a vízigénye a tavaszi illatos bangitának?
Vízigénye: Közepes, alacsony a tavaszi illatos bangita vízigénye, az idősebb növények igen jó szárazságtűrő képességgel rendelkeznek.
Milyen a fényigénye a tavaszi illatos bangitának?
Fényigénye: Napos és félárnyékos helyeken igazán szépen fejlődik a tavaszi illatos bangita. Meleg, napos fekvésű helyre ültetve gondoskodjunk a rendszeres vízellátásról.
Milyen talajt igényel a tavaszi illatos bangita?
Talajigény: A tavaszi bangita nem túl igényes a talajadottságokat illetően, de gyönyörűen fejlődik a tápanyagban dús, üde és jó vízelvezetésű termőtalajokon. Az a tapasztalatunk, hogy a sovány talajokon is meglehetősen jól fejlődik a tavaszi illatos bangita, de a tápanyag hatására, melyet granulált szervestrágya adásával pótlunk még szebb a virágzása, és a virágméret is növekszik.
A tavaszi illatos bangita növénytársítási lehetőségei
Korai virágzású csodás porcelánfehér virágzata kitűnően mutat a korallberkenye izzóan bíbor hajtáscsúcsai mellett. A Novita babérmeggy is pompás választás lehet, ha az egyöntetűbb zöld felületeket kedveljük. A tarka kecskerágó és a tarka levelű ezüstfa is ragyogó választás, ha imádjuk a színkavalkádot. A tavaszi illatos bangita a kisebb termetű cserjékkel ültetve is jó háttérképet ad szép fényes leveleivel. Ültessünk elé pimpó, talajtakaró rózsa, vagy gyöngyvessző cserjéket, így a tavaszi és a nyári virágzás is biztosított udvarunkban. A bugás hortenziákkal történő növénytársítás is kimagasló látványt nyújt. Háttérnövényként alkalmazva a tavaszi bangitát, elé ültetve törpe Little Spooky bugás hortenziával szép csoportot alkot majd a cserjecsoport. A tavaszi bangitát beültethetjük más, hasonló magasságú bugás hortenziákkal, mint amilyen pl. a Phantom, vagy a Vanille fraise bugás hortenzia. Látványos lesz az összeültetés cserjés hortenziákkal is, mint pl. az Annabelle hortenzia. A tavaszi illatos bangita év eleji pompájában a cserjés hortenziák még éppen csak ébredeznek, nyáron viszont váltják egymást és reflektorfénybe kerülnek az elbűvölő cserjés hortenziák, a tavaszi illatos bangita pedig szép háttérként asszisztál megjelenésükhöz.
Érzékeny a betegségekre a tavaszi illatos bangita?
A jó kondícióban tartott növényt nehezebben károsítják külső behatolók, de a levéltetvektől sajnos kissé kell tartanunk a tavaszi bangita esetében. Ekkor a gazdaboltokban kapható szerekkel megfelelően védekezhetünk. Fontos a megelőzés szerepe, igyekezzünk minél kevesebb vegyszert használni kertjeinkben! Május környékén nézzük a bokrot az esetleges kártevőket keresve, és még a károsítás kezdetén permetezzünk. A levéltetvek átterjedhetnek más növényre is, amellyel ugyancsak a növényvédelem munkálatait növeljük.