Leírás
A Ligularia, hamuvirág jellemzői
A Ligularia sárga virágai napos és félárnyékos körülmények között is szépen fejlődnek. Nagyméretű háttérnövényként, vagy szoliterként történő alkalmazása is lehetséges. Évelőágyi összeültetésekben is szépen díszít, ekkor igyekezzünk hasonló igényű évelőkkel összeültetni. Mivel eredeti élőhelyén, Kelet-Ázsiában a nedves talajú területeken nő, érdemes a talaját mindig nyirkosan tartani. Ültethetjük kerti tavak, csobogók, vizes élőhelyek dekoratív évelő dísznövényeként is. Arra figyeljünk, hogy meghagyjuk számára az ideális tenyészterületet, amely fél-egy négyzetméter is lehet. Magassága is mutatja attraktív megjelenését, hiszen akár 1,3-1,5 méter magasságúra is kiemelkednek a napsárga virágzatok a levéltömegből. Ugyan majd csak a nyár közepén virágzik, ám olyannyira látványosan díszítenek a hatalmas, redőzött levelei, hogy már azok látványa is bőséges díszítőértékkel szolgál.
A hamuvirág igényei
Talajigény: Ültetéskor érdemes szervestrágyát szórni a hamuvirág tövéhez, és összekeverni a kerti talajjal a gyökérképződés elindulásához. Adagoljunk fél marék szervestrágyát 1 tő Ligularia ültetéséhez. Virágzó növényeknek való évelő tápanyaggal is biztosíthatjuk a megfelelő begyökeresedés és virágzás optimális folyamatát. A hamuvirág talaját érdemes rendszeresen öntözni, és állandóan nedvesen tartani.
Vízigény: Rendszeres, és folyamatos vízellátást igényel a Ligularia, ne hagyjuk kiszáradni a talaját. Kedvezően ültethető az állandóan nyirkos kerti kutak, vagy tavak mellé.
Fényigény: Kerüljük a déli perzselő napfény hatásait. Ültessük a hamuvirágot védett, félárnyékos részre, így megkíméljük a talaj kiszáradásától is. Nagyméretű virágait és leveleit kedvezően megvédhetjük, ha pl. Novita babérmeggyek, vagy nagyméretű Tardiva bugás hortenziák védelmező árnyékába ültetjük.
A hamuvirág ápolása
A Ligularia virágzása nyár középen tombol, így addig a bőséges öntözés és tápanyag ellátáson kívül nincsen más tennivalónk. Ámbár ide sorolható a csigák elleni küzdelem is, amelyek sajnos egyik kedvenc táplálékukként tartják számon a Ligulariát. Az árnyék liliomokhoz hasonlóan szívesen csemegéznek leveleiből. Védjük meg a töveket a növény köré szórt fahamuval, vagy a speciálisan erre fejlesztett Swissino csigacsapdával. Kerüljük a só kiszórását a talajra, mert nehezen helyrehozható károkat okoz, de próbálkozhatunk az ugyancsak házi praktikának számító tojáshéj őrlemény kiszórásával is.
Gondozása: Az elnyílt virágzati szárakat tőből távolítsuk el augusztus végén, szeptember elején. Az első fagyok alkalmával a károsodott leveleket vágjuk vissza. Teljesen télálló, évelő dísznövény, így jövőre újra hajt a hamuvirág.
A hamuvirág felhasználása a kertben
Mivel robosztus, impozáns megjelenésű növény a Ligularia, ezért a kert egy távolabbi pontjára is ültethető, hiszen könnyen észrevehető lesz csodás megjelenése. Ültethetjük hasonló igényű dísznövényekkel: képzeljünk el a kertünk egy adott pontján létesült dísznövény összeállítást: a bordó levélzetű japán juhar légiesen finom megjelenésű levelei bókolnak a szélben, mellette a Ligularia hatalmas napsárga virágai rikítanak ki a délutáni árnyékot adó Novita babérsövény előtt. A társaságukba különböző árnyékliliom fajták fehér levélszélű levelei ugyancsak már messziről díszes látványt nyújtanak. A növénycsoport szegélyeként a bordó levelű Ajuga, valamint az ugyancsak tarka megjelenésű Variegata meténg lendületes látványa színezi az összhangot. Az alacsonyabb termetű, izzóan vörös hajtásvégekkel mutatkozó Alangfű is kitűnő dísznövénytársa a kertben. Az Annabelle hortenziák romantikus megjelenése sem hiányozhat a félárnyékos kompozícióból! Ültessünk Pink Annabelle cserjés hortenziát is, a még egyedibb megjelenés érdekében, imádni fogják helyüket!