Leírás
Mi jellemzi a Sundae fraise bugás hortenziát?
Kifejezetten szép, sötétzöld lombozatú, közepes méretű, 1,2-1,5 méter magas a Sundae fraise bugás hortenzia. Kezdetben fehér virágai ősztől rózsaszínre váltanak.
GARDENCENTRUM.HU TIPP: Ültethetjük szoliter növényként önmagában, de jól mutat csoportosan terasz mellé ültetve, 1 méter tőtávolságra.
Mit érdemes tudnunk a Sundae Fraise bugás hortenziáról?
Nagyméretű virágbugákkal díszítő, sötétzöld levélzetű lombhullató, gyönyörű díszcserje. Virágai heteken át díszítenek. Ültetése félárnyékos és napos helyre is lehetséges. A Sundae fraise bugás hortenzia magassága kifejlett korában 1,3-1,5 méter magas. Szélessége 1-1,5 méter körüli.
A Sundae fraise bugás hortenzia teljesen télálló! Téltűrése -20-25 fok. Kitűnően bírja a teleinket. A talajra igénytelen, de semleges kémhatású vagy enyhén savas közegben érzi jól magát. Rendszeres öntözés mellett gazdagon és bőségesen fog virágozni. Barna szárazvirágdíszként megőrizhetjük elnyílt virágait, ha a vesszőkön hagyjuk télire.
A Sundae fraise bugás hortenzia heteken át nyílik. Nyár közepétől már számíthatunk a hatalmas virágfejek megjelenésére. Haragoszöld lombozatú, vesszői mélybarnák. A virágok kezdetben zöld bimbósak, melyből fokozatosan nyílnak a fehér, halvány rózsaszín és utoljára a mélyrózsaszín-málna árnyalatú virágok. Káprázatos színátmenet jellemzi a Sundae fraise bugás hortenzia virágzatát. Az apró virágok 10-20 cm hosszúságú virágbugába rendeződve virítanak.
A Sundae fraise bugás hortenzia nevelése
Kijelenthetjük, hogy nagyon egyszerű Sundae fraise bugás hortenzia nevelése. Kedveli a napot, a tápanyagot és a rendszeres locsolást.
Virágai az éves növényeken fejlődnek, így lényeges gondozási folyamat a bugás hortenzia tavaszi metszése. Tavasszal az ágakat vágjuk vissza, a vesszők felső ( legalább) harmadát távolítsuk el. Ezeket betartva könnyű dolgunk lesz, mert hatalmas virágokkal hálálja meg a szakszerű gondoskodást a bugás hortenziánk.
A Sundae fraise bugás hortenzia gondozása
A Sundea Fraise bugás hortenziát tavasszal kell metszeni. A hajtások 1/3 részét távolítsuk el a magas virághozam érdekében. Minden évben tavasszal javasolt 2-3 marék szervestrágyát (granulált) szórni a tövekhez. A megfelelő kálium hatóanyag hatására fog bőségesen virágozni a Sundae Fraise bugás hortenzia. Tavasszal és ősszel is ajánlott 5-10 dkg/tő kálium túlsúlyos NPK műtrágyát adagolni a bokor tövéhez.
A Sundae fraise bugás hortenzia metszése a bő virághozam érdekében
A bugás hortenzia fajok az éves új hajtásokon hozzák a virágbugákat, ezért nagyon lényeges a tavaszi visszametszés. A metszés időpontja a tartós fagyok elmúlását követően történjen. A vágás helye mindig 1-2 centire történjen egy egészséges rügy felett. Több éves megfigyelés, hogyha erősen visszametsszük a bugás és cserjés hortenziákat (csak 20-30 cm szárat hagyunk a talajszint felett), akkor kevesebb, viszont nagyobb méretű virágokat fognak hozni a tövek. Az enyhébb metszés hatására magasabban fognak elhelyezkedni a virágok, darabszámra több lesz belőlük, viszont valamivel kisebb méretűek lesznek. A metszés hatására feltorlódnak a tápanyagok, illetve növekszik a hormontermelés, amivel hozzájárulunk, hogy az alsóbb hajtásrészeken lévő alvórügyeket is kihajtásra serkentsük.
A metszés mellett a Gardencentrumnál folyamatos, a hortenziák számára összeállított tápanyagkeveréket adagolunk, ami szintén hozzájárul a megfelelő virágmennyiség produkálásához. A bugás és cserjés hortenziákon télire rajtahagyott megbarnult virágokkal meg tudjuk védeni a rügyeket a tél végi, és kora tavaszi fagysérülésektől.
A Hydrangea paniculata Sundae Fraise hortenzia felhasználási lehetőségei
Szoliter növényként, önállóan, vagy egyedi, virágzó sövény is kialakítható a Sundae fraise bugás hortenziából. Sövényként a javasolt tőtávolság 1 méter körüli. A beültetett virágokat takarjuk fenyőkéreggel. Ez utóbbi segít megőrizni a hortenzia gyökereinek nedvességtartalmát. Virágágyásokban és előkertekben is markánsan fog díszíteni a Sundae fraise bugás hortenzia kezdetben fehér, majd rózsaszín virágaival. Kedveli a napos, esetleg félárnyékos helyeket. Nagyméretű virágai miatt ültessük védett helyre, házfal, vagy kerítés mellé.
Szakszerűen társítható középmagas és alacsony évelőkkel, mint pl. a levendula ,az aranysárga kakukkfű, vagy a bájos virágú pimpó.
Takarhatjuk a Sundae fraise bugás hortenzia tövét örökzöld talajtakarókkal is mint amilyen pl. a szőnyegszerűen terülő kúszó madárbirs. A Sundae fraise bugás hortenzia elnyílása után kezd virágba borulni a szellőrózsa kecses virágaival.
Kerítés elé ültetve összeültethetjük díszes levelű örökzöldekkel, mint amilyen a korallberkenye.
Így ültesd el a Sundae Fraise bugás hortenziát
A legideálisabb időszak az ültetésre tavasszal és ősszel van, hiszen ekkor megfelelő a talaj nedvességtartalma és a talajhő is. Cserepes, erős növényeket nyáron is ültethetünk, csupán jobban kell figyelni az optimális mennyiségű és rendszeres öntözésre. A hely kiválasztásakor vegyük figyelembe a bugás hortenzia fajta térigényét. A Sundae fraise bugás hortenzia térállása kb. 1 tő / m2. Érdemes tudnunk, hogy a magasabb típusú bugás hortenziák, mint pl. a Phantom bugás hortenzia akár 2 méter magasra is megnő és akár ugyanilyen széles bokorrá is fejlődik, míg a Little spooky törpe bugás hortenzia fajta fele ekkora térigénnyel bír.
Az ültetőgödör kétszerese legyen a cserépméretnek. A talaj szerkezetét javíthatjuk szervestrágyával, enyhén savanyú földkeverékkel (M-Peat) és adagolhatunk még kálium túlsúlyos műtrágyát is az ültetőföldhöz.
A virágzás VI-VII hónap kezdetétől a talajnak folyamatosan nedvesnek kell lennie. Az öntözések során kerüljük a pangó víz kialakulásának veszélyét. A nedvesség megőrzése érdekében takarjuk fenyőkéreggel, vagy faaprítékkal a Sundae fraise bugás hortenzia tövét. Az ültetőgödörben a talajszint ott legyen, ahogyan a termesztő cserépben is volt. Ültetés után tömörítsük a talajt a tövek körül. Ültetést követően gondosan öntözzük be a tövet, álljon meg rajta a víz. Ez segít kiszorítani a levegőt a gyökér és talaj közül, így biztos lesz az eredés, és megfelelő a gyökérfejlődés.
Gardencentrum.hu TIPP a Sundae fraise bugás hortenzia díszcserjéhez
Sokáig díszítő, szárazvirág dísznek is begyűjthetünk a csodás virágokból. Teljes nyílásban- de még az elnyílás előtt szakaszban vágjunk hosszú virágos vesszőket. A virágbugákat fejjel lefelé lógatva egy jól levegőző, szellős helyen akasszuk fel. Az így lógó virágbugák kiszáradnak, színüket sokáig megőrzik. Ha mégis bebarnulnak, az annak a jele, hogy még nem volt megfelelő nyílásban a virágfej, vagy pedig már túlnyíltak a szirmok. Évről-évre próbálkozzunk, mert megéri!
Sundae fraise bugás hortenzia igényeinek összefoglalója röviden:
Igényei: Jó vízáteresztő képességű, üde talajba ültessük, semleges vagy enyhén savanyú földet kedveli.
Vízigénye: Folyamatos öntözést igényel, a rendszeres öntözés hatására lesz egyenletes a virágzás.
Fényigény: Közepes fényigényű, napra és félárnyékba is ültethetjük, jól tűri a tűző napot.
Gondozása: Ültetés után a töveket rendszeresen öntözzük a megfelelő begyökeresedéshez. Az ültetőgödörbe keverjünk M-Peat földkeveréket, aminek hatására gyors lesz a begyökeresedés. Tavasszal közepesen metsszük vissza a bőséges virágzás érdekében.
Teljes név: Hydrangea paniculata Sundae Fraise - Bugás hortenzia- rózsaszín (ejtsd: Hidrangea panikuláta Szándé Fréjz)