Leírás
A japán kövérke jellemzői
A maximum 20-30 cm-es magasságot elérő lombozata egész évben örökzölden díszít. Fényes bőrnemű, fogazott szélű leveleivel, kora tavaszi virágzásával kellemes látványt nyújt. Fehér virágai füzérvirágzatba tömörülnek, tavasszal szépen díszítenek a zöld levéltengerben. Tarackokkal terjedő indái könnyen legyökeresednek, így a számára átadott területet átláthatatlanul befedi. Nagyobb termetű cserjék és fák árnyékéba telepíthető. Remek talajtakaró, a gyom nem nő ki sűrű levelei között, árnyékos kertrészekbe kitűnő gyeppótló.
A japán kövérke gondozása, igényei
Fényigény: Árnyéktűrő évelő, szépen díszít félárnyékos, árnyékos helyeken.
Vízigény: Közepes vízigényű, a talaj teljes kiszáradását kerüljük, kedveli az enyhén nedves közeget.
Talajigény: Jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag, enyhén savas talaj az ideális számára. A meszes talajtípusokat nem kedveli. Ültetéskor a kerti talajt javíthatjuk enyhén savas kémhatású M-Peat tőzeggel, valamint szervestrágya bedolgozásával.
Gondozás: A japán kövérke gondozása nem vesz sok időt igénybe. Amennyiben túlnövi a neki szánt területet, ritkíthatjuk az állományt.
Szaporítás: Ősszel tőosztással szaporítható.
A japán kövérke felhasználása, növénytársítási lehetőségek
A Pachysandra csoportosan ültetve remek választás talajtakarónak, épületek északi oldalára, vagy árnyékos kertrészekben gyeppótlónak. Egymástól 20-25 cm-re ültetve, kb. 3 év alatt alkot egybefüggő zöld szőnyeget. Jól társítható hasonló igényekkel rendelkező évelőkkel, árnyékos ágyásokban jól mutat pl. a szintén tavasszal virágzó szívvirág társaságában. A színes levelű tűzesők remek kontrasztot képeznek az örökzöld levelekkel, de az árnyékliliomok is remek társnövényei. A szűrt árnyékot kedvelő tölgylevelű hortenzia aljnövényeként is ültethetjük, nyáron a nagy virágok, ősszel a hortenzia színeződő levelei, remekül mutatnak majd a fényes levelű, örökzöld talajtakaró társaságában.