Leírás
A Mukdenia Crimson’s Fans jellemzése
Vonzó, fényes levelei legyező, vagy juharfalevél alakúak. A krémfehér virágok kora tavasszal több hétig is díszítik a Mukdenia évelő dísznövényt. Ahogyan elnyíltak a gyöktörzses kőtörő csodás virágai, úgy kezd el a dús zöld színű lombozat erőteljes vöröses-bordó színűre váltani, szegélyén vöröses-narancssárga sávozással. Északkelet-Ázsia erdős területeiről származik, így kedveli a nyirkosabb, árnyékosabb fekvésű területeket. Értékes talajtakaró.
A gyöktörzses kőtörő igényei
Fényigény: Árnyékos, szűrt árnyékos, vagy foltokban napsütéses helyeket kedvel a Mukdenia.
Vízigény: Kedveli az állandóan nedves talajkörülményt a gyöktörzses kőtörő, de a pangó vizet kerüljük. Kevés és gyakori vízadagokban öntözzünk a beültetést követően. A melegebb hónapokban ügyeljünk a rendszeres vízellátásra.
Talajigény: Üde, humuszos, kissé nedves talajokban fejlődik a legjobban a gyöktörzses kőtörő.
Gondozása: A fehér virágú Mukdenia késő ősszel megválik csodás lombozatától, melyet a hideg, vagy fagyzugos helyeken takaró jelleggel rajta is hagyhatunk, de tavasszal mindenképpen távolítsuk el. Ültetéskor adjunk évelő dísznövényekre specializált tápanyagot a fejlődés elősegítéséért. Az év közben elszáradt vagy sérült levelektől időszakosan tisztítsuk meg a töveket a befülledés elkerülésének veszélye végett.
Tavasszal dúsíthatjuk a Mukdenia földjét évelő tápanyaggal, vagy szervestrágyával.
Szaporítása: Tél végén tőosztással ültessük szét a már elhatalmasodott gyöktörzses kőtörő töveit.
Milyen növényekkel ültessem össze a Mukdenia gyöktörzses kőtőrőt?
Félárnyékos helyre ültetve társa lehet a szellőrózsa, vagy az ugyancsak csodás virágzatú keleti hunyor. Árnyékos kertrészletben képezhetünk egy virágzó sarkot csupa-csupa árnyéki évelővel az alábbiak szerint: ültessünk 5 tő tűzesőt, ami mellett elhelyezünk pár tő hófehér virágokkal díszítő fekete hunyort, mellé pedig 5 tő árnyékliliomot. Így kialakítva az ágyást nemcsak tavasszal, hanem nyáron is díszes virágözönben lehet részünk.