Leírás
Miért érdemes Helleborus niger évelőket ültetni?
A fekete hunyor virágai fehéren díszítenek és azon ritka virágzó évelő növények közé tartoznak, melyek virágzásukkal feldobják a szürke téli hónapokat. Már november végétől megindulhat a virágzása enyhe teleken és egész télen át díszíti a kertet. A virágok átmérője 5-8 cm, és sötétzöld levelek fölé emelkedve nyílnak. Kompakt növekedésű, általában 30-40 cm magasra nő, de sűrű bokros habitusával gyorsan terjed, és egyre nagyobb területet fed le. Mivel örökzöld, a lombozata az év minden szakában dekoratív marad, így még a tél közepén is élő színfoltot képez a kertben.Ültesd 3-5-7 darabos csoportokban a kert több részére, hogy mindenhol gyönyörködhess benne a szürke, borúsabb hónapokban is! A kerttervezésed során igyekezz úgy összeválogatni az ültetett növényeket, hogy minden hónapban legyen benne virágzó növény. Elterjedt elnevezése a karácsonyi rózsa, ami a valóságban nem jelent rokonságot a rózsafélékkel.
GARDENCENTRUM.HU TIPP: Olyan növényágyásba ültessük, ahol a hideg hónapokban is közelről csodálhatjuk mutatós virágait.
A fekete hunyor gondozási igényei
A fekete hunyor rendkívül ellenálló és könnyen gondozható évelő növény, amely minimális ápolás mellett is évről évre bőséges virágzással hálálja meg a megfelelő környezetet.
Vízigény: Közepes, folyamatos és rendszeres vízellátást igényel nyáron, ősszel és télen a természetes csapadék mennyiség fedezni szokta igényét.
Talajigény: Általános kerti talajba ültethetjük, de szereti az üde, laza szerkezetű és jó vízáteresztő képességű talajokat. Amennyiben szép nagy töveket szeretnénk, dolgozzunk be speciális földkeveréket az ültető gödörbe.
Fényigény: Félárnyékos és árnyékos helyen érzi magát a legjobban, de tűző napnak kitett helyeken is életképes, ha elegendő nedvességet biztosítunk számára.
Metszés: Az elöregedett vagy sérült leveleket tavasszal érdemes eltávolítani, hogy a friss hajtások jobban érvényesüljenek.
Tápanyag-utánpótlás: Tavasszal és nyár végén egy kevés szervestrágyával vagy komposzttal segítheted az erőteljes növekedést és a következő szezon virágzását.
Ültetési távolság: Érdemes 40 cm távolságra ültetni egymástól a hunyor töveket, nem bírja az átültetést, ezt vedd figyelembe amikor kiszemelted neki a helyet a kertedben! Kifejlett magassága 30-40 cm.
Növénytársítási tanácsok a fekete hunyor évelővel
A fekete hunyor tökéletes választás árnyékos és félárnyékos területekre, ahol más növények kevésbé díszlenek. Szegélynövényként, fák tövében vagy bokrok alatt is szépen fejlődik. Társítható más árnyékkedvelő évelőkkel, például páfrányokkal, árnyékliliomokkal vagy tűzesővel, hogy változatos lombszínű és textúrájú beültetést hozz létre. Természetközeli kertekben kombinálhatod hunyor más fajtáival, hogy még változatosabb tavaszi színkavalkádot teremts. Ha konténerben szeretnéd nevelni, akkor egy árnyékosabb teraszra vagy erkélyre is ideális választás, ahol télen és kora tavasszal is látványos dísznövényként szolgálhat.
Érdekesség:
A fekete hunyor a népi gyógyászatban régóta ismert növény, azonban mérgező hatása miatt kizárólag dísznövényként ajánlott tartani. A neve ellenére nem fekete virágú, hanem fehér szirmú, a "fekete" elnevezés gyökerének színére utal. Az egyik legősibb termesztett dísznövény, amelyet már az ókori Görögországban is ültettek. Szimbolikus jelentése miatt gyakran nevezik "karácsonyi rózsának" is, mivel a téli hónapokban bontja ki virágait, ezzel életet és színt hozva a hideg évszakba.