Leírás
A nagyvirágú liliomfa jellemzői
Az egyik legismertebb és leggyakoribb liliomfa, amely Kínából származik és térségünket is nagymértékben meghódította csodás tavaszi kinézetével, ezért egyre gyakrabban ültetik a kertekbe. Nem csoda, hiszen talán a kopár tél után megjelenő virágoknak tudunk a legjobban örülni, hirdetik az új évszak érkezését, szépséget és színt visznek a hosszú ideje szürke tájba. Emellett nagyon egyszerűen nevelhető és kevés ápolási munkát igényel a nagyvirágú magnólia. Lassan növekedik, a közepes méretű lombhullató díszcserje 3-5 m magasságot és szélességet ér el kifejlett korában. Törzse már egészen alacsonyan szerteágazik, de kis fává is nevelhető. Télen jelennek meg a csupasz ágak végén a nagy méretű és felálló bimbók, ezek sötét rózsaszínűek, de a virágzat halványabb fehéres szegélyű, csak a töveknél sötét. Kecses kelyhet formálnak az erős, vastag szirmok, enyhén illatosak, így csalogatják közel a beporzó rovarokat. Nagyon korai virágzású, még a lomblevelek megjelenése előtt díszít márciusban. Elnyílásuk után hajtanak ki az üde, zöld, ovális levelek, amelyek ősszel lehullanak. Teljesen télálló, a kemény fagyok sem tesznek kárt benne, azonban ültetés után az első tél közeledtével érdemes a fiatal magnólia csemetét takarással óvni. Érzékeny a huzatos, szeles kitettségre, a levelei és virágai megbarnulnak ilyen körülmények között, mivel túl sok nedvességet veszítenek a fokozódó párologtatás során, ezért ajánlott védett helyet keresni számára. A megfelelő körülmények biztosításával egy csodásan virágzó, egészséges és ellenálló növényed lesz!
A Magnolia x soulangeana gondozási útmutatója
Talajigény: Mint minden növény ültetésekor, a liliomfa gondozása is már az első pillanatokban elkezdődik. Fontos a cserjét megvásárlása után minél hamarabb elültetni, mert ez biztosítja, hogy a kertészetből kapott egészséges, erős növény a te kertedben is jól érzi majd magát és szépen növekedni kezd. A jó szerkezetű, vízáteresztő, humuszos és a semleges, illetve a savanyú talaj a legideálisabb számára. A liliomfák mészkerülők, a leveleik megsárgulnak és lehullanak, hosszú távon elpusztul a növény, ha nagyon meszes talajba kerül, vagy ha az öntözővíz túlságosan meszes. Feljavíthatod a kerted talaját homok, savanyú kémhatású tőzeg és szervestrágya vagy érett komposzt hozzáadagolásával. Ültetés után alapos beöntözéssel érheted el, hogy a gyökérzet jól beágyazódjon a földbe és eredésnek induljon. A tápanyag-utánpótlást szervestrágya vagy kerti komposzt kiszórásával minden év tavaszán és őszén megismételheted a bőséges virághozam és megfelelő fejlődés érdekében.
Vízigény: Kedveli a gyakori öntözést kisebb adagokban, különösen ültetés után, virágzáskor és a nyári szárazságban. Kerüld a túlöntözést, ami pangóvíz kialakulásához vezethet. A talajnedvesség hosszabb ideig megőrizhető fenyőkéreg mulcstakarással a növény körül.
Fényigény: Napra vagy félárnyékos kertrészbe helyezd, ahol széltől és lehetőleg a reggeli napfénytől is védve van, a kora tavaszi első napsugarak ugyanis hirtelen felmelegítik az éjszaka folyamán megfagyott virágokat, ez pedig a szirmok barnulásához vezet.
A nagyvirágú liliomfa társítása más dísznövényekkel a kertben
Feltűnő szépsége miatt kiváló szoliter a magnólia, ajánljuk védett helyre ültetni, ahol gyakran szem előtt van. Csodásan fest előkertekben, gyepes terület közepén, örökzöld sövény előterében. Kiemeli virágdíszét a babérmeggy, leylandi ciprus vagy tiszafa háttér, amelyek szintén elegáns lombozatú örökzöld sövénynövények. Virágzó cserjecsoportba kerülhet a közép kiemelésére, társítsd kora tavasszal díszítő aranycserjékkel, japánbirssel, varázsmogyoróval és krémsárga kaméliával, majd egészítsd ki a kompozíciót örökzöldekkel, amilyen a törpefenyő, fehértarka kecskerágó, végül zárhatja a kiültetést az alacsony veronikacserje üde zöld lombozata.