Leírás
A selyemmirtusz jellemzése
Hazánkban -10-12 fokig nagyobb károsodás nélkül elviseli a hideget a selyemmirtusz. Amennyiben ettől hidegebb lenne a tél, akkor érdemes takarni a töveket. Ha a vessző el is fagyna, az alsó szártagon lévő rügyekből ki fog hajtani. Hosszasan (több mint 100 napig), rendületlenül nyíló virágai igazi nyári, trópusi hangulatot teremtenek kertünkben. Igen sok fajtája létezik a nemesítéseknek köszönhetően. A 8-10 méteres fáktól egészen a törpe, alacsony méretű fajtaváltozatok is ismeretesek. Bugás, tömött virágai kissé az orgonához hasonlóak, a szirmok fodrosak, mintha krepp-papírból volnának. Tavasszal viszonylag későn hajt ki, ezért nem kell megijedni, ha a többi növény a kertben már szépen zöldül. Közkedvelt díszcserje a selyemmirtusz, mivel egész nyáron át tartó virágzása színessé teszi a virágágyásokat. Télen akkor kell takarni, ha kemény mínuszokat jeleznek előre, egyébként most már hazánkban is télálló.
A Lagerstroemia gondozása
Vízigény: A begyökeresedés időszakában és a virágzás kezdetétől öntözzük rendszeresen. Az egyenletes öntözés hatására lesz bőséges a virágzása. Emellett évelő tápanyaggal tudjuk biztosítani a színes, egyenletes virághozamot.
Talajigény: Savanyú vagy általános kerti talajba ültethetjük. Amennyiben 4-5 liter tőzeg keveréket teszünk az ültetőgödörbe, akkor gyorsabban begyökeresedik. Túlságosan meszes talajban előfordulhat levélsárgulás, idő előtti lombhullatás.
Fényigény: Napos, könnyen melegedő helyre ültessük, ott fog igazán szépen fejlődni és virágozni. Félárnyékban ritkás virágzásra számíthatunk, a teljes árnyék pedig a gombás megbetegedéseknek kedvez.
Metszés: Az éves hajtásokon hozza a virágait, ezért minden évben tavasszal metsszük meg. Ez segíti a kompakt, zömök bokor forma kialakítását és a dús virágzást.
Milyen növényekkel ültethetem össze a kínai selyemmirtuszt?
Nagyon jó kiegészítő növénye a különböző örökzöld növényeknek, babérmeggy sövénynek. A vele egyszerre nyíló bugás hortenziákkal is párosíthatjuk, hogy igazi virágkavalkádban legyen részünk a nyár folyamán. A napos helyet kedvelő selyemmirtusszal összeültethetjük a szintén napot kedvelő menyecskeszemet, kasvirágot is.
A selyemmirtusz metszése
Kiemelten fontos, hogy ha selyemmirtuszunk van, azt egyik évben se hanyagoljuk el megmetszeni, ugyanis ettől az ápolási munkálattól függ az oly gyönyörű virágzás. Nagyon egyszerű lépései vannak a metszésnek, nem igényel különösebb szakmai felkészültséget:
- Elsősorban időzítsük a selyemmirtusz metszését kora tavaszra, amikor még pihenő fázisban van a növényünk, viszont a fagyveszély már elmúlt. Az időben elvégzett ápoló- és alakító metszésnek köszönhetően elindul majd a szép, egyenletes hajtásnövekedés, az éves vesszőkön pedig nyáron hatalmas virágbugák nyílnak.
- A fiatal selyemmirtusz növények alakító metszése annyit jelent, mint a kívánt formára visszavágni az ágakat. Amennyiben kis fává szeretnénk nevelni növényünket, a törzsről szükséges eltávolítani az ágakat, valamint a karózás is segíthet, hogy egyenesen növekedjen. Ha viszont a cserje alakot választjuk, a lombozatot érdemes ritkítani, hogy laza és szellős maradjon. A túl sűrű lombozatot nehezen járja át a levegő, kevesebb napfény hatol be, mindezek a körülmények melegágyat készítenek a gombás megbetegedéseknek. A metszés tehát növényvédelmi szempontból is kiemelkedően fontos a selyemmirtuszok esetében.
- Az idősebb növényeket érdemes lehet egy-egy évben megifjítani erősebb visszametszéssel, amikor akár vastagabb, elöregedett ágakat is eltávolítunk a növényről.
- Minden esetben tartsuk szem előtt az éles, alaposan lefertőtlenített vágóeszközök használatát, valamint a sima metszfelületek megejtését. Minél kisebb sebeket ejtsünk a növényen, hogyha pedig vastagabb ágakat is levágtunk, fagéllel kenjük be a vágási felületet, így kerülhetjük el a betegségeket, fertőzést.
- Ha bizonytalan vagy mely ágakat szükséges eltávolítani, kezdd elsőként az elhalt, beteg, túl vékony vagy gyenge kis vesszőkkel. A talajfelszínhez közeli, törzsből kihajtott hajtásokat is eltávolíthatod, valamint a vázágak közé ékelődött gallyakat. A lombozat közepe felé növő, vagy egymást keresztező hajtások eltávolításával szellősebb, átláthatóbb növényed lesz. A tavalyi évben virágzott hajtásokat is lecsípheted, hiszen a friss vesszők fognak csak virágozni. Erősebb visszametszés esetén az ujjnyi vastag ágak felét, sőt akár egyharmadát is levághatod.
- Erős, drasztikus metszésre lehet szükség abban az esetben, ha egy kegyetlenebb téli időszak visszafordíthatatlan fagykárokat okozott a növényedben. Nem kell aggódnod, a cserje még megmenthető ebben az esetben is, tőről ismét ki fog hajtani.
Ha mindezeket a lépéseket figyelembe veszed, hálás lesz a selyemmirtusz növényed, számíthatsz a csodás, egészséges lombozatformára, dús virágözönre, amely egész nyáron örömet szerez majd neked!