Leírás
Ismerd meg a Sedum spectabile, azaz a pompás varjúháj tulajdonságait
A Sedum spectabile, vagyis a pompás varjúháj, az évelő növények kedvelőinek egyik elmaradhatatlan kedvence. Ez a növény nemcsak strapabíró, de kifejezetten mutatós is, különösen ősszel, amikor más virágok már elveszítik pompájukat. A varjúhájfélék családjába tartozik, melyet szívósságuk, szárazságtűrő képességük és látványos megjelenésük tesz népszerűvé. A pompás varjúháj mellett szól még a remek alkalmazkodóképessége, aminek köszönhetően széles körben elterjedt a világ minden táján. Fagyállóságát nem kezdi ki a -20 fok sem. Hosszú életű és nagyon egyszerűen szaporítható, alacsony gondozásigényű növény, amely az év minden szakaszában díszíti a kertet vagy az otthont.
A pompás varjúháj növénytani leírása
A pompás varjúháj pozsgás, hamvaszöld színű, ovális levelekkel és erős, felálló szárakkal rendelkezik, melyek akár 40-60 cm magasra is megnőhetnek, kompakt és robusztos bokrot képeznek. Szárazságtűrőképessége főként a húsos szárak és leveleknek köszönhető, amelyekben elraktározza a vizet. Nyár végén vagy kora ősszel jelennek meg a hajtásvégeken kisméretű, csillag alakú virágai, amelyek tömött bogernyőkben nyílnak, színük a halvány rózsaszíntől a mély rózsaszínig terjed. A virágzási idő végéhez közeledve a virágzatok gyakran mélyebb vöröses árnyalatot kapnak. A pillangók és méhek nagyon szeretik, szívesen látogatják a nektárban gazdag virágokat, ezek igazi csemegét jelentenek számukra, mindeközben kertünk élővilága csak tovább gazdagodik. A pompás varjúháj az évben utoljára virágzó évelők sorából való, így még a késő őszi időszakban is színt visz a kertbe. Elszáradt virágai az erős szárakon maradnak, izgalmas látványt keltenek a téli tájban.
A Sedum spectabile gondozási igényei
Talajigény: A Sedum spectabile a morzsalékos, tápanyagszegény, meszes vagy vályogtalajokat kedveli. Fontos, hogy az ültetőközeg jó vízáteresztőképességgel rendelkezzen. Amennyiben a talaj túlságosan kötött, érdemes egyharmad részét homokos kaviccsal fellazítani, így javíthatod a vízelvezetést. A túlságosan nedves vagy pangóvizes talajban a növény eldől, gyökerei elrothadnak.
Vízigény: A Sedum spectabile kiválóan alkalmazkodik a szárazsághoz, alacsony vízigényű, így nem jelent gondot számára, ha nem rendszeres az öntözés.
Fényigény: Napos helyen fejlődik szépen a pompás varjúháj, de a félárnyékot is elviseli. Teljes árnyékban hajlamos elnyúlni, a virágzása is szegényesebb less.
Tavasszal, a fagyok elmúltával érdemes visszavágni a növény szárait, hogy elősegítsük az új hajtások növekedését, így lesz szép gömbölyű, bokros növényünk, amely a nyár végére majd újra elterebélyesedik. A pompás varjúháj gyakorlatilag betegségekkel és kártevőkkel szemben is ellenálló, ami még inkább megkönnyíti a gondozását.
Ültetési társítások a pompás varjúháj növénnyel
A pompás varjúháj karakteres, robusztos habitusa szépen kiemelkedik a légiesebb díszfüvek közül, de ugyancsak kiválóan mutat más évelőkkel társítva, különösen azokkal, amelyek őszi virágzásúak, mint például az őszirózsák (Aster). Az erős kontrasztok kialakításához ültethetjük sötét vagy tarka levelű növények mellé. Tökéletes választás sziklakertekbe, kőedényekbe vagy száraz, napos helyeken lévő ágyásokba. Konténerbe ültetve is jól fejlődik, így erkélyeken és teraszokon is könnyedén nevelhető.
A Sedum spectabile nemcsak a kezdő, hanem a tapasztalt kertészek számára is ideális választás. Könnyű gondozása és hosszú virágzási ideje garantálja, hogy kerted ősszel is virágba boruljon. Ha egy igazán hálás és látványos növényt szeretnél, a pompás varjúháj biztosan nem fog csalódást okozni!