Leírás
A Magnolia stellata jellemzése
Rendkívül impozáns lombhullató, tavasszal díszítő cserje, kerekded koronája szoliterként a leghangsúlyosabb. Lassú növekedésével közepes méretű bokrot alkot, amely nem haladja meg a 4 métert, kis kertekbe, szűk kertrészekbe is ajánljuk az ültetését. Virágai nagy díszítőértékkel rendelkeznek, kora tavasszal nyílnak még lombfakadás előtt. Teljesen fehér, hosszú és keskeny szirmokból csillagot formálnak, 10 és 15 cm közötti átmérőjük lehet. Térségünk klímájához és adottságaihoz remekül alkalmazkodik, könnyű a nevelése és a megerősödött növények teljesen télállóak, a leghidegebb telekben is épek maradnak, azonban a frissen ültetett csemetéket az első évben téli takarással érdemes óvni a fagytól. Megfelelő gondozás mellett az egyik leglátványosabb pontját jelentheti a kertednek, a betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló.
A csillagvirágú magnólia gondozása
Kevés ápolási munkára kell odafigyelned, a kis gondoskodást is meghálálja ez a növény. Az első és legfontosabb lépés a helyének kiválasztása. A liliomfák érzékenyek a szélre, fagyzugos helyekre, a levelei és virágai megbarnulnak huzatos kitettségben, mivel túlzott párologtatásba kezdenek. Ültesd szélvédett, félárnyékos vagy napos helyre, a legjobb, ha inkább délután éri nap a csillagvirágú magnóliát, mivel korai virágai egy fagyos éjszaka után a napsugarak melegétől túl hirtelen olvadnak fel és ennek hatására elveszíthetik díszítőértéküket, bebarnulnak. A hely gondos kiválasztását azért is ajánljuk, mert a liliomfa sekélyen elhelyezkedő gyökérzete nem viseli jól az átültetést, sem a talajbolygatást.
A tápanyagutánpótlás egy másik nagyszerű ápolási munka, amivel erős, egészséges növekedésre biztathatod a díszcserjédet. Már az ültetőgödör aljába szórj egy pár marék szervestrágyát vagy kerti komposztot, majd egy réteg földdel takard be, hogy megóvd a fiatal növény gyökereit az égéstől, amit a közvetlen érintkezés okozhat a tápanyagokkal. Minden évben tavasszal és ősszel szórj a növények tövéhez szervestrágyát vagy kerti komposztot a legszebb eredmény érdekében.
Metszésére ritkán van szükség, alapvetően nem kell metszeni a magnóliákat, csak abban az esetben, ha túlságosan besűrűsödnek az ágai, ilyenkor nehezebben járja át a levegő a lombozat belsejét és nő a gombás betegségek kockázata. A beteg és elszáradt hajtásokat is eltávolíthatod róla.
Talajigény: Jó eredést és szép növekedést várhatsz, ha az ültetőközeg jó szerkezetű, vízáteresztő, tápanyagokban gazdag semleges vagy savanyú kémhatású talaj. A magnóliák jellemzője, hogy mészkerülők, ez a fajta azonban az enyhén meszes talajban is jól tud fejlődni, ellenállóbb.
Vízigény: Locsold gyakran kisebb adagokban a díszcserjét, szereti az üde, nedves környezetet, a pangóvíz azonban gyökérfulladást okoz, ezért kerüld a túlöntözést. Fenyőkéreg mulcsozással tarthatod hosszabb ideig nedvesen a talaját.
Fényigény: Napos vagy félárnyékos kertrészbe ültesd, ahol széltől és a reggeli napfénytől védve van, inkább a délutáni órákban szeret napfürdőzni.
A Magnolia stellata helye a kertben, növénytársításai
Különleges szépségű habitussal rendelkezik, tavaszi pompája szoliterként érvényesül a leginkább. Kiemeli fehér virágainak szépségét egy örökzöld sövény háttér, ami lehet babérmeggy, leylandi ciprus vagy tiszafa, mindezeknek elegáns, fényes levele, kellemes zöld színe van. Mivel sekélyen helyezkednek el a gyökerei, a közelébe olyan évelőket ajánlunk ültetésre, amelyek nem igénylik a talaj nagy mértékű bolygatását, ilyenek lehetnek a talajtakaró növények, mint a japán kövérke, a kis meténg, de szép lombozattal díszítenek a tűzesők is.