Leírás
Hova ültesd a Lavandula x intermedia Grappenhall levendulát?
GARDENCENTRUM.HU TIPP: Ültesd kerti út vagy a terasz mellé, hogy levélzetét, virágait végig simítva mindig érezd aromás illatát. Ültetését követően rendszeresen öntözd, de a több éves töveket nem szükséges minden nap locsolni, mert kiváló szárazságtűrőek! Az elnyílt virágok lemetszésével másodvirágzásra ösztönözheted a töveket. Megfelelő gondozás mellett 70 cm magasra, és ugyancsak 70 cm szélesre is növekedhet.
Mit érdemes tudni a Grappenhall levenduláról?
A Grappenhall fajta az egyik legezüstösebb, legellenállóbb fajta. A gombás megbetegedésre, - mely a levendulák gyökérzeténél előfordulhat - leginkább ellenálló fajta. Lombozata igen nagy, 50-70 cm magas, melyből az ugyancsak magas virágzati szár (50-60 cm) kiemelkedik. Teljesen fagytűrő, gyönyörű, ezüstös lombozata télen is megmarad, nem barnul. A virágokat teljes nyíláskor szedjük le, ha szárítani szeretnénk. Csokrokba szedve, majd a ruhák közé helyezve molyűző hatású. A csokrokat összerendezve (10-20 szál) egy tüll, vagy régi függöny anyagba téve megakadályozhatjuk a virágok kihullását. Készíthetünk kis levendula tasakokat is. Ekkor az elnyílt virágokat a szárakról lemorzsoljuk, majd kis vászon, vagy tüll tasakokba helyezve (kb. 1-2 női maréknyi) ízléses és hasznos ajándék is készülhet belőle.
Ültetési távolság: 40-50 centiméter, négyzetméterenként 5 db ültetése javasolt.
Virágzás: Júliustól szeptemberig, halvány lila virágszínnel.
A halványkék provánszi levendula sokoldalú felhasználása
- napos virágágyások beültetésére
- út menti szegélynövénynek
- sziklakerti beültetésre
- fűszer és aromakertek kialakításához
- border virágágyások beültetésére
- öntözetlen területek beültetésére használjuk
Mire figyeljünk a Grappenhall levendula gondozása során?
Fényigény: Magas, napos területek növénye, árnyékban nem fog szépen fejlődni.
Vízigény: Közepes/ alacsony vízigényű, jó szárazságtűrő.
Talajigény: Általános, a meszes talajokat kedveli a leginkább.
Gondozása: Tavasszal a töveket a talajfelszín felett 8-10 cm-re visszavágjuk vissza, amitől a tő újrahajt, telis-tele apró, új és friss hajtásokkal. A virágzást követően az elnyílt virágok lemetszésével másodvirágzásra ösztönözhetjük szeretett levendulánkat. Az idősebb töveket viszont ne metsszük mélyen, mert a több éves, levágáshoz nem szokott fás rész már nem minden esetben képes a megújulásra.