Leírás
A Hibiscus syriacus bemutatása
Egzotikus megjelenésű virágairól ismert a mályvacserje, amely egy trópusokon és szubtrópusokon őshonos dísznövény, nagy méretű, rengeteg változatban és színben elérhető virágaival hosszan díszít a nyári hónapokban az ősz beköszöntéig.
Felfele törő hajtásrendszert nevelő cserje, kompaktan állnak sűrű ágai. Lassan növekedik és 2-3 métert is elérhet. Lombhullató zöld levelei kerekdedek hegyes csúccsal és fogazott éllel, későn hajtanak ki, csupán április végén kezdenek megjelenni az ágakon. Jó tudni, hogy a mályvacserje minden évben a friss hajtásokon hoz virágot, ezért ajánlott erőteljesen visszametszeni minden tavasszal a cserjét, hogy dúsabb lombozatot neveljen és nagyobb tömegben virágozzon. Tölcsér alakú, méretes virágai számos színváltozatban elérhetőek, lehetnek egyszerűek vagy teltek, érdekességük, hogy éjszakára becsukódnak.
Származási helyéből kiindulva sejthetjük, hogy ez a díszcserje meleg- és napfénykedvelő növény, térségünkben a fiatal egyedek fagyérzékenyek lehetnek, ezért ajánlott takarni őket a tél beállta előtt. Meggyökeresedésük után jobban bírják a fagyokat, -20 fokig télállóak.
Nemcsak szabadföldbe ültetheted a mályvacserjét, sokan dézsában tartják, folyósókat, teraszokat is díszítenek vele. Megfelelő körülmények biztosítása mellett, beltéren akár egész évben virágzásra buzdíthatjuk. Amennyiben csak a hideg időszakban helyezed beltérre a dézsás növényedet, tavasszal fokozatosan szoktasd a kinti napfényhez, hogy elkerüld a levelek megégését.
A mályvacserje gondozása
Kevés igénnyel rendelkezik a mályvacserje, nem fog nehézséget okozni a gondozása. Sok szempontból strapabíró, a talajban nem válogat, a magas talajvíz sem jelent problémát számára, valamint elviseli a rövidebb ideig tartó szárazságot is, azonban hosszú távon a virágbimbók megsínylik, ha nem jut elég vízhez a növény.
Talajigény: Ültetéskor érdemes megfontolni az elhelyezését a kertben, mivel az idős növények nem kedvelik az átültetést. Mivel nem válogat a talajban, szinte bármilyen átlagos kerti talajban szépen fog fejlődni, egy kis gondoskodás azonban méginkább serkentheti a fiatal csemetét meggyökeresedni, majd erőteljesen és dúsan növekedni. Jól meglazított, tőzeggel, komposzttal, pár marék szervestrágya granulátummal elkevert földbe ültesd, ha túl agyagos a talaj, keverhetsz egy kis homokot is hozzá, így javíthatod a szerkezetét.
Vízigény: Ez a díszcserje imádja a párás környezetet és a nedves talajt, noha elviseli a rövidebb ideig tartó szárazságot is. A levelek megjelenésétől a virágzás végéig érdemes naponta öntözni, hogy mindig üde legyen a környezete, valamint ugyancsak ebben az időszakban hetente ajánlott tápoldatozni a káprázatos virágzásért. Az év többi részében lehet ritkább az öntözés, de ne hagyd teljesen kiszáradni a földjét.
Fény- és hőigény: A napos, meleg kertrészek a legalkalmasabbak a mályvacserje számára, ideális, ha sokat éri napfény, de a legforróbb órákon árnyékolásba kerül. Ha túlzottan süti az égető nap, lehullanak a virágai és a levelei, ha pedig az árnyékból van elege, lassabban növekedik és csekély virágzása lesz. Fontos a sok napozás mellett a rendszeres vízutánpótlás is!
Tápanyagutánpótlás: Tavasszal, a levelek megjelenését ösztönzően elkezdheted a heti rendszerességű tápoldatozást, amelyet őszig, a virágzás végéig érdemes folytatni a csodás látvány érdekében.
Metszés: Tavasszal erős visszametszéssel elérheted, hogy sok friss hajtást növeljen a cserje, ezeken nyáron bőségesen fognak nyílni a virágok. Ha nagyon besűrűsödnek az ágak, érdemes ritkítani is őket a jobb szellőzés érdekében, így megelőzheted a gombás betegségek kialakulását.
A mályvacserje társítása más növényekkel
Pompásan virágzó szoliter cserje lehet a kert napos részein, de sorba ültetve sövényt is kialakíthatsz belőle, valamint dézsában is szépen fejlődik. Rusztikus, mediterrán hangulatú kertbe egyaránt jó választás. Az összkép fokozásáért ültess a közelébe fügét, babérmeggyet, jól mutat vele egy csoportban a törpe bugás hortenzia, amely szintén napfénykedvelő és egész nyáron virágzik, valamint a hamvas cipruska és levendula együttese. Dézsába ültetve helyezz mellé más mediterrán hangulatú konténeres növényt, amilyen a napfény- és melegkedvelő díszgránátalma, de találó lehet a leander vagy a fehér és rózsaszín változatban is elérhető díszgyertya is.