Leírás
A Limelight törzses hortenzia jellemzése
Ez az impozáns díszfa a bugás Limelight hortenzia fává nevelt változata. Bár szakmailag cserjeként kell említenünk, kinézete mégis inkább hasonlít egy kisebb termetű díszfára, mintsem bokorra, innen eredeztetjük a fa megnevezését. Kiemelkedő szépségű, értékes lombhullató dísznövény. A magas törzs kivételével minden más egyéb tulajdonságában megegyezik az alap Limelight bugás hortenziával. A lombkorona kialakításra került már kertészetünkben, így Neked már csak tovább kell nevelned ezt a pompás díszfácskát. Nagyméretű virágbugáit szépen tartja, az esős időt is kiválóan viseli. A megfelelő metszéssel kompaktan, zártan lehet tartani a koronát. A virágok ekkor összezárnak és egy káprázatos virággömbbé válik a lombkorona. Melegigényes, a savanyú talajt nem igényli, virágai heteken át, hosszasan díszítenek. A virág színe elnyílásakor zöldesre, majd mélyrózsaszínre vált. A Limelight törzses hortenzia fa meghálálja a tápanyagban dús talajt, tavasszal erőteljes visszametszéssel érhetjük el a legmagasabb virághozamot.
Hova ültessük a Hydrangea paniculata Limelight törzses hortenziát?
Érdemes önállóan, szoliterként ültetni a kert központi részére. Ez lehet az előkertben, bejárat mellett, a terasz közelében, vagy egy füves terület közepén. Dézsában is nevelhetjük a Limelight törzses hortenziát. Gondoskodjunk a megfelelő öntözésről, hogy szépen virágozzon bugás hortenziánk. A törzses Limelight bugás hortenziánál arra kell gondosan odafigyelnünk, hogy megfelelő legyen a helyválasztás. Kerüljük a szeles, fagyzugos, és huzatos dombtetőket. Védett, de napos helyre ültessük.
A Limelight törzses hortenzia igényei
Talajigény: A gazdag virágzás érdekében ültessük tápanyagdús, üde talajba, de igen eredményesen virágzik még az általánosabb kerti talajokon is. A pangó vizet nem szereti, ültetéskor lazítsuk fel a földet a megfelelő drén réteg kialakítása érdekében. Az ültetőgödörbe helyezett földet javíthatjuk enyhén savanyú (M-Peat) virágfölddel. A gyökérzónába ültetéskor helyezzünk 1-2 marék szervestrágyát a megfelelő gyökérfejlődés beindulása érdekében. Ha sok gyökér fejlődik, akkor a növény több vizet tud felvenni, és a tápanyagok felvétele is hatékonyabb lesz.
Vízigény: Közepes a vízigénye, de a bőséges virágzás érdekében bimbós állapottól kezdődően rendszeresen öntözzük, érdemes csepegtető csövet kihelyezni. Vízben ne álljon, de legyen nedves a földje. A folyamatos, bőséges virághozamot az egyenletes locsolás fogja meghatározni. Amennyiben mulccsal, fenyőkéreggel takarjuk a tövek környékét, könnyebb megőrizni a talaj nedveségtartalmát, kiszorítjuk a gyomokat.
Metszés: A bugás, magastörzsű Limelight hortenzia ugyanúgy az az éves vesszőkön hozza virágait, ahogyan az alap Limelight bugás hortenzia esetében történik. Tél végén, tavasszal kell metszeni a lombkorona vázágait. Itt is az az alapelv érvényesül, hogy a legkülső vesszők 1/3-ad részét távolítjuk el, szemre metszve. Ha erősebben metsszük, pl. a hajtások felére, akkor nagyobb méretű virágokat fog hozni a törzses hortenzia. Amennyiben van elegendő hely számára, elegendő csak alakító jelleggel metszeni, ekkor a vesszők 1/3 részére metszünk az alapelvnek megfelelően. A virágokat hagyjuk rajta a száron télre, barna színében is mutatósak a virágai, illetve segítik a fagyvédelmet. Egyéb metszési folyamat csak szükségszerűen adódhat, amikor az esetlegesen károsodott, vagy nagyon keresztben növő ágakat távolítjuk el. Mindig használjunk lefertőtlenített, éles szerszámot metszési munkálataink során.
Tápanyagutánpótlás: Minden évben tavasszal, juttassunk ki 3-4 marék marhatrágyát, illetve kiegyenlített (pl.15.15.15) vagy kálium túlsúlyos (pl.10.12.15) műtrágyából 10 grammot a tövekhez.
Mekkorára nő meg a Limelight bugás hortenzia fa?
Mivel metszéssel kompakt koronaformát alakíthatunk ki a Limelight bugás hortenziánál, így gyarapodása az évek folyamán kordában tartható. Ha van terünk, csak az egyharmados metszési szabályt kövessük, de ha szűkösek a lehetőségeink, vagy már alig férünk el a rengeteg virágtól a járda mellet, akkor nyugodtan visszametszhetünk 1-2 ágemelettel beljebb a koronában. Ez annyit jelent, hogy nem csupán a külső, hanem egy, vagy akár kettővel beljebb lévő vesszőt metszünk vissza. Ez főképpen többéves Limelight bugás hortenzia fáknál várható koronaifjító gondozás. Mindenekelőtt igyekezzünk olyan helyre telepíteni, ahol nem kell pár éven belül drasztikusan visszavágni. Lombkoronája 60-120 cm széles egy kifejlett egyednek. Ez az évek folyamán növekedhet 2 méterig is, ha nem végezzük el az ifjító metszést. Magassága a már kialakult törzs magasságától függ. Kertészeti webshopunkban több méretben kapható a Limelight bugás hortenzia.
Milyen növényekkel ültessem össze a Limelight törzses bugás hortenziámat?
Alapvetően egymagában érvényesül a legjobban. Tömegbe ültetve elveszti törzses mivoltát, nem emeli ki virágos koronáját a körülötte egy magasságban lévő növénytömeg. Kiemelhetjük viszont ékes koronáját a tövébe ültetett alacsony dísznövényekkel. Fontos azonban, hogy a beültetett társnövények ne legyen túlzottan tápanyagigényes egyedek, mert akkor elszívják a Limelight bugás hortenzia fa elől a virágzáshoz szükséges és hasznos tápanyagokat. Javasolt olyan növények ültetése a tőhöz, ami kissé igénytelen, de díszes gallérral emeli ki a Limelight fánkat. Ilyen pl. az aranysárga kakukkfű, vagy az ugyancsak igénytelen levendula. Kaspóba történő ültetés esetén válasszunk olyan edényzetet, melyben elegendő hely lesz a gyökérzónának, de a peremnél megfelelő, legalább 4-5 cm hely áll majd rendelkezésre az öntözéskor adagolt víznek. A kaspó földfelületének átmelegedése ellen védekezhetünk olyan növényekkel, melyek lecsüngnek az edényzet oldalán, ilyen pl. a kúszó rozmaring, vagy a talajtakaró madárbirs.