Leírás
Árnyékliliom, Albomarginata fajta
Fantasztikus levéldísznövény, amely bár virágzó évelő, mégis elsősorban a csodás levelei miatt ültetjük. Az árnyékos kertek fő levéldísznövényévé válhat. Rendkívüli fajtagazdagságának köszönhetően már sok-sok levélszín-és nagyság közül választhatunk. Az Albomarginata típusa nagyjából fél méter magasságúra képes növekedni, melyből a nyár közepén lila virágok emelkednek a lombozat fölé. Fehér levélszélű levelei kissé hosszúkásak, hullámos, fodrozottak.
Hova ültethetem az Albomarginata árnyékliliomot a kertben?
Az árnyékos kertrészekbe érdemes ültetni elsősorban, mert az erős napsütés következtében csodás, lédús levelei napégést szenvedhetnek. Ültessük nagyobb fák, vagy bokros cserjék árnyékába, csoportos és magányos beültetésre is alkalmas. A közelében helyet foglalhatnak a különféle örökzöldek, úgy, mint például a kék boróka, hogy a téli visszahúzódott tövek hiányát némiképpen pótoljuk.
Az árnyékiliom igazán könnyen nevelhető, kezdő kertészeknek is ajánljuk!
A Hosta Albomarginata évelő dísznövény, teljes lombozata ősz végén elszárad vagy lefagy, és a teljes növény a talajba visszahúzódik, majd tavasszal, amikor számára már kedvező az időjárás előbújik. A talajban télen áttelel, majd jövő tavasszal újra kihajt, évről-évre szélesebb és dúsabb növénnyé válik.
Az árnyékliliomok helyes gondozása
Fényigény: Kedveli a szűrt árnyékot, a félárnyékos kertrészeket. Az a legideálisabb számára, ha a délelőtti napfény éri, amely majd délután már nem égetheti a leveleit. Kitűnően alkalmazható az árnyékos (nem mélyárnyékos) kertrészek bedíszítésére.
Vízigénye: Közepes vízigényű évelő az árnyékliliom, inkább a reggeli órákban öntözzük.
Talajigény: Az árnyékliliom szereti az üde, laza, jó vízáteresztő képességgel rendelkező talajtípusokat. Kötött, agyagos talajokon dolgozzunk be homokot, tőzeget, hogy lazuljon a szerkezete.
Gondozása: Nyáron a virágok elnyílását követően vágjuk vissza mélyen a tö aljánál a virágszárat, hogy ne ágaskodjanak ki az elszáradt virágnyelek. Másodvirágzást is serkenthet ez a folyamat. Ősszel, amikor a levelek megkapták az első fagyhatást, távolítsuk el a talajfelszín közelében a leveleket, majd száraz falevéllel takarhatjuk a fagy ellen. A csigák sajnos szeretik lédús levélzetét, így az öntözés helyes időpontjával segíthetjük a csigák távol tartását.
Szaporítása: Tőosztással szaporítható, legfőképpen a lombmentes állapotában, vagyis tavasszal, vagy ősszel. Módja: éles ásóval hasítsuk kettő, vagy három részre a töveket és ültessük új helyére. Alapos beöntözést követően, már újulhat is a tő!
Gardencentrum.hu TIPP: Ültessük a Hostákat csoportosan a még meghatározóbb megjelenésért! A 3-5 vagy 7 db/ m2 tősűrűséggel ültetett árnyékliliomok remekül lefedik az ágyást és kiválóan puhítják a merev vezetésű szegélyvonalakat. Ültessük egymástól 40-50 centiméteres tőtávolságra. Az árnyékos kertrészekben így izgalmas, színes foltokat eredményezhetünk.