Leírás
Sedum spectabile – Fehér pompás varjúháj, a látványos, ellenálló és gondozásmentes dísze a kertnek!
A Sedum spectabile fehér virágú változata egy igazán különleges megjelenésű, alacsony gondozásigényű évelő növény, amely egész nyáron át dús, húsos levélzetével díszít, majd nyár végén és ősszel káprázatos, hófehér virágzatával vonzza a tekintetet. Az erős szárakon csoportosan nyíló apró virágok tömött, tányérszerű bugákat alkotnak, amelyek nemcsak a kertben pompáznak, hanem a beporzó rovarokat is vonzzák, így hozzájárulnak a természetes ökoszisztéma fenntartásához.
A Sedum spectabile fehér virágú fajtája a kert egyik legmegbízhatóbb dísznövénye: extrém szárazságtűrő, ellenálló, és még a legmelegebb nyári hónapokban is megőrzi üde, friss megjelenését. Télálló és évről évre erőteljesebb bokrot nevel, így hosszú távon is dekoratív eleme marad a kertednek.
A fehér pompás varjúháj megjelenése és tulajdonságai
Ez a varjúhájfajta kompakt, mégis feltűnő megjelenésű, így ideális választás kis és nagyobb kertekbe egyaránt. 50-60 cm magasra növő, bokros habitusú évelő, amely vastag, húsos, kékeszöld leveleivel már nyáron is mutatós, majd a szezon végén hófehér, csillag alakú virágokkal koronázza meg szépségét.
A varjúhájak közismerten szárazságtűrő, pozsgás növények, amelyek kiválóan alkalmazkodnak a napos, meleg környezethez. A fehér színű virágzat különleges ritkaság, hiszen a pompás varjúháj alapfajtája rózsaszínes virágokkal díszít. A fehér változat letisztult, elegáns megjelenése kontrasztot adhat a kert más színfoltjaihoz, és különösen jól mutat sötétzöld vagy lilás lombú növények társaságában.
A Sedum spectabile gondozása – egyszerű és problémamentes!
Fényigény: A fehér pompás varjúháj kimondottan napfénykedvelő növény, így a teljes napsütéses fekvést részesíti előnyben. Félárnyékos helyen is megmarad, de a legszebb virágzás és a legkompaktabb növekedés teljes napfény mellett érhető el.
Talajigény: A jól vízelvezető, laza, homokos vagy kavicsos talaj az ideális számára. Tápanyagban közepesen gazdag földben fejlődik a legszebben, de soványabb talajokon is megél. Kerüljük a pangó vizes területeket, mert a túlzott nedvesség gyökérrothadást okozhat.
Vízigény: A fehér pompás varjúháj extrém szárazságtűrő, így minimális öntözést igényel. Telepítés után szükséges néhány hétig rendszeresen öntözni, amíg meggyökeresedik, de utána csak hosszabb aszályos időszakokban érdemes vizet adni neki.
Tápanyagigény: Tápanyagban nem túl igényes, túlzott trágyázás nélkül is szépen fejlődik. Tavasszal egy kevés komposzt vagy évelőknek való lassú lebomlású trágya alkalmazható, de nem szükséges rendszeres tápanyagutánpótlás.
Metszés: A virágok elhervadása után a szárakat vissza lehet vágni, így a növény rendezettebb marad. Télen az elszáradt virágzat is dekoratív, ezért sok kertész csak tavasszal távolítja el a száraz részeket.
Milyen növényekkel társítsd a fehér pompás varjúháj évelőt?
A fehér pompás varjúháj tökéletesen illik más napsütést kedvelő, szárazságtűrő évelő növények közé, amelyekkel harmonikus, mégis kontrasztos hatást kelthetünk. Kifejezetten jól mutat élénk színű kasvirágok és kúpvirágok társaságában, hiszen ezek a növények rózsaszín, lila és sárga virágzataikkal remek kontrasztot adnak a fehér virágokhoz. Kiegészíthetjük különböző díszfüvekkel, például japánfűvel vagy tollborzfűvel, amelyek légies mozgásukkal fokozzák az ültetés dinamizmusát.
Szépen mutat együtt más szárazságtűrő pozsgásokkal, például varjúháj különböző fajtáival és kövirózsákkal, amelyek a sziklakertben természetes összhatást eredményeznek. Ha díszcserjékkel szeretnénk kombinálni, akkor alacsony növekedésű örökzöldekkel, például törpe borókával vagy Tompa lucfenyővel is jól társítható, amelyek egész évben zöld hátteret biztosítanak a növény virágzása idején.