Leírás
Az örökzöld, arany tarka terülő kecskerágó
Kiváló alacsony növésű díszcserje, amely szinte minden kerti adottsághoz remekül alkalmazkodik. Napfényes, vagy árnyékos a terület? Nem számít a terülő kecskerágónak. Szétterülő habitusú, örökzöld, kerekded, vagy kissé hosszúkás levelei sűrűn állnak a hajtásokon, szélükön sárgával szegélyezettek. Télen élénkpirossá változnak a levél világos részei hidegben. Tavasszal élénk, üdezöld, és citromsárga tarkaság jellemzi a lombozatot. Apró, mindössze 1-2 cm széles levelei napon színeződnek a legszebben, de félárnyékos helyen, árnyékban is szépen fejlődik a terülő kecskerágó. Talajtakaró díszcserjének való ültetése terjedt el leginkább, de kaspóban, kőedényben is pompásan tartható dísznövény.
A terülő kecskerágó igényei
Fényigény: Napon színeződik a legszebben, de félárnyékban és árnyékos területeken is szépen díszít a terülő kecskerágó. Mélyárnyékos területeken figyelhető meg a levelek visszazöldülése, de a növény életben marad, esetleg tarkasága, vagyis esztétikai szerepe csökken csupán.
Talajigény: Általános kerti talajon is kiválóan fejlődik, nem igényel különös talajtípust. Szinte minden talajtípuson remekül fejlődik. A nagyon meszes talajokon levelei erőteljes sárgulásnak indulhatnak.
Vízigény: Közepes, alacsony vízigényű dísznövény a terülő kecskerágó. Cserépben történő nevelése során kell fokozottabban ügyelnünk a rendszeres vízellátás biztosítására. Ágyásbeültetésekben kiválóan tűri a szárazabb időszakokat is, idősebb korában kifejezetten szárazságtűrő dísznövény. Ültetést követően locsoljuk rendszeresen a begyökeresedés időszaka alatt.
A terülő kecskerágó felhasználási lehetőségei
A terülő kecskerágó aranytarka, örökzöld leveleivel rendkívül változatosan és sokrétűen felhasználható díszcserje. Ültethetjük alacsony nyírott, vagy nyíratlan sövényként is, hiszen örökzöld leveleivel egész évben díszíteni fogja udvarukat. Mivel igen csekély gondozást igényel, ültethetjük utcafrontokra is. Évelőágyásainkat is tarkíthatjuk ezzel a remek dísznövénnyel, hiszen a téli időszakban is színesíti kopár ágyásunkat. Nyírhatjuk alacsony gömb, vagy kocka alakzatra is, hiszen kiválóan bírja a fazonírozást! Apró levelei csodás, tömött formát biztosítanak küllemének. Ültessük kompakt, Caradonna zsályával, vagy kárpáti harangvirággal. A terülő arany kecskerágó szomszédságában szépen mutatnak a bordó levelű dísznövények, mint amilyen a Japán juhar Atropurpureum fajtája. Novita babérmeggy sövény elé beültetve kiemelhetjük aranyló leveleit. Évelő dísznövényekkel történő összeültetése esetén igyekezzünk alacsony évelőket alkalmazni, ami illik a terülő kecskerágó termetéhez. Ilyen pl. a tengerparti pázsitszegfű, a gólyaorr, vagy a pünkösdi szegfű. Örökzöld kúszó madárbirs kiültetésébe is előszeretettel alkalmazzák a kertépítők a terülő kecskerágó beültetését, hiszen esztétikusan megtöri az egyneműen zöld levelű madárbirs szőnyeget. Ez utóbbi beültetési típus legfőképpen rézsűs, dombos oldalakon történő ágyáskialakításkor terjedt el, vagy utcafrontok gondozásmentessé tételéhez.