Leírás
Ismerd meg a cserszömörce tulajdonságait!
A Cotinus coggygria, magyar nevén cserszömörce, egy különleges megjelenésű, látványos díszcserje, amelyet jellegzetes, tollszerű virágzata és őszi lombszíneződése tesz népszerűvé a kertekben. Ez a növény nemcsak a díszkertek kedvelt éke, hanem természetes élőhelyeken is gyakran megtalálható.
A cserszömörce eredetileg Dél-Európa, Közép-Ázsia és a Himalája vidékén őshonos, de mára a világ számos részén elterjedt. Közepes vagy nagyobb méretű, 3-5 méter magasra növő cserje, amelyet kis fává is nevelhetsz. A cserszömörce levelei kerekdedek, kissé bőrszerűek, ősszel élénk sárga, narancs, piros vagy bordó árnyalatúra színeződnek, ami által a növény az egyik leglátványosabb őszi lombszínt produkáló cserjévé válik. A levelek színe már tavasztól is lenyűgöző lehet, különösen a piros vagy bordó lombú fajták esetében.
A cserszömörce virágzata is igazán egyedi: apró, halvány sárgászöld virágai hatalmas, laza, tollszerű bugákba rendeződnek, amelyek hosszan megmaradó, finom, rózsaszínes vagy sárgás „füstfelhőt” alkotnak a nyár közepén. A virágok maguk nem túl feltűnőek, inkább a hosszú, elágazó, meddő virágkocsányok, amelyek bolyhosak, különleges hatást kölcsönöznek a növénynek, innen ered a növény angol neve is: „smoke tree” (füstfa).
A cserszömörce egyik érdekessége, hogy leveléből és kérgéből régen cserzőanyagot nyertek ki, amelyet a bőr cserzésére használtak, innen ered a „cserszömörce” elnevezés is. A növény kérge és gyökerei tanninban gazdagok, ami fontos alapanyag volt a bőripar számára.
A cserszömörce gondozásának lépései
A Cotinus coggygria egy igénytelen, könnyen nevelhető díszcserje, amely kis odafigyeléssel is kiválóan fejlődik és pompás őszi díszt jelent majd kertedben.
Fényigény: Napos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát, de a legszebb lombszíneződés teljes napsütésben mutatkozik meg.
Talajigény: Szinte bármilyen átlagos, jó vízelvezetésű talajban megél, de előnyben részesíti a közepesen száraz, meszes talajokat. Jól tolerálja a tápanyagszegényes talajt is.
A cserszömörce ültetését kora tavasszal vagy ősszel végezzük, napos, szellős helyen. Ültetéskor biztosítsunk elegendő teret a növénynek, szélesen elterülő habitusa miatt. Az ültetőgödörbe érdemes némi szervestrágyát vagy érett komposztot keverni a gyorsabb gyökeresedés, egészséges fejlődés érdekében. Az ültetés után alaposan öntözzük meg újdonsült növényünket. Amennyiben kertünk talaja túlságosan kötött, keverjünk hozzá homokkal vegyített apró kavicsot, így javíthatunk a vízáteresztő képességén.
Vízigény: Szárazságtűrő, azonban ültetés után a legyökeresedésig, valamint huzamosabb ideig tartó szárazság idején érdemes öntözni.
Metszés: A cserszömörce nem igényel rendszeres metszést, tavasszal alakító metszés végezhető rajta azért, hogy kompaktabb formát kapjon lombozata. Fontos szem előtt tartani, hogy ha erősen visszametsszük, akkor elmaradhat a virágzás, mivel a virágok az idősebb hajtásokon jelennek meg. A több éves ágak drasztikus visszavágásával friss, erőteljesebb hajtások fejlesztésére serkenthetjük növényünket, amit ifjító metszésnek nevezünk. Figyeljünk arra, hogy a metszés során minél kisebb sebet ejtsünk a cserjén, illetve használjunk fertőtlenített eszközöket.
A cserszömörce növénytársítása
A cserszömörce jól mutat más díszcserjékkel és évelőkkel egy csoportban, ehhez válasszunk kontrasztos lombszínű vagy virágzatú növényeket. Különösen szép látványt kelt például orgonával, bugás hortenziával, vagy japán juharral társítva. Nagyobb kertekben szoliter növényként is látványos, de vegyes cserjeszegélyekben is jól mutat.