Leírás
Mit érdemes tudni az oszlopos sárga borbolyáról?
Élénksárgás zöld színével, oszlopos habitusával értékes díszítőeleme a növényágyásnak, sziklakertnek. Legfőképpen színes levélzetéért ültetjük. A borbolya lombhullató, tüskés, szúrós cserje. Oszlopos alakja miatt nem kell sokat hozzányúlni, de metszése óvatosan, vagy kesztyűben történjen. Ne féljünk a tüskéktől, kár volna kihagyni ezt a dekoratív növényt csupán a tüskés mivolta végett. Szoliterként ültetve kiemelkedő látványt nyújt ez a kompakt növekedésű, felálló ágrendszerű oszlopos borbolya.
Fehér-sárgás színű, tavasszal nyíló apró virágai jelentéktelenek ,ám az ősszel beérő élénkpiros tojásdad alakú bogyói annál látványosabban díszítik a narancsos lombszínben tündöklő őszi borbolyát. Ez utóbbi lényeges eleségforrás lesz a madaraknak is.
Lombozata télen lehullik, ám kifejezetten szép látványt tud nyújtani a téli hólepel alól kikandikáló piros bogyóval díszített vesszők látványa.
Ősszel gyönyörűen színeződik, a narancspiros árnyalataiba öltözik. Nyáron élénksárga, zöldes lombszínű.
Magassága: 90-120 cm körüli a teljesen kifejlett növénynek, szélessége 50 cm körüli.
GARDENCENTRUM.HU TIPP: Az oszlopos borbolya kaspóba is ültethető , jó szárazságtűrő díszcserje.
Hova ültethető az oszlopos borbolya?
Beültetése lehetséges sziklakertbe, napos díszcserjeágyásokba vagy évelők mellé vegyítve, színfoltnak. Más napfényigényes dísznövényekkel is összeültethetjük az oszlopos borbolyát, mint amilyen a levendula vagy a talajtakaró rózsa. Üde zöld színű törpe örökzöldekkel társítva is jól mutat, mint pl. a Mirjam mini gömb tuja, vagy az acélkék törpe boróka. Kaspóban, más évelőkkel összeültetve elénk színe miatt jó hatást érünk el. Egy magasított kaspóba helyezzünk egy tő oszlopos borbolyát selymes hatású mexikói árvalányhaj törpe díszfüvekkel, majd a cserép szélére ültessük aranysárga kakukkfüvet. A borbolya aranyló levelei szépen átsejlenek majd az árvalányhaj puha, finom levelei közül, az aranysárga lombú kakukkfű pedig csodás kontrasztot képezve kissé lecsüng majd a kaspó oldalán.
Az oszlopos sárga borbolya igényei
Talajigény: A talajtípusokban nem válogat, de szereti az üde, jó vízelvezető képességű talajokat.
Vízigény: Az oszlopos borbolya kis vízigényű díszcserje, ne öntözzük túl. Nyáron meghálálja a víz utánpótlását, a rendszeres öntözés ugyanis segíti a kiegyenlített fejlődését. Forró, perzselő nyári napokon fokozottan ügyeljünk a rendszeres vízellátásra, mert leveleinek széle bekunkorodva megperzselődhet.
Fényigény: Szereti a napos fekvést, a legszebb lombszín kialakulása érdekében ültessük az oszlopos sárga borbolyát teljes napra. Az árnyékba történő ültetése esetén nemcsak, hogy nem színeződik oly ragyogóan a levélzet, de a kompakt, zárt növényforma is szétesik, az alapvetően felálló ágak visszabókolnak.
Gondozása: Mivel az oszlopos borbolya kompakt növekedésű, így metszeni csupán az esetlegesen kósza ágakat kell, amelyek kilógnak a lombtömegből.
Kell tartanom növénybetegségtől az oszlopos sárga borbolya díszcserjénél?
A borbolyafélék nem különösebben érzékenyek a megbetegedésekre , de a lisztharmat esetenként károsíthatja levélzetüket. Ez a jelenség főképpen az esős, napfényszegény borús nyári hetekben feltételezhető. Kártevők megjelenése nem jellemző a Berberiseknél.