Leírás
A mélyrózsaszín ikravirág tulajdonságai
Nagyon könnyen nevelhető, hálás évelő dísznövény az ikravirág. Napos, félárnyékos fekvést preferál. Alacsony növekedése miatt sziklakertekbe, vagy kerti utak, ágyások szegélyezésére ajánljuk felhasználni. Szaporán terjed, így talajtakaró szerepben is tetszeleg. Kis gondozásigényű, áprilisba és májusban nyíló örökzöld levelekkel díszítő évelő. Kitűnően viseli a meleg napfényt és a szárazságot is. Fagytűrő évelő. Magassága 10-20 cm, párnás bokra pedig nagyjából 30 cm szélességűre növekszik.
Milyen általános igényei vannak az ikravirágnak?
Fényigény: Napos, félárnyékos kertrészek növénye.
Vízigény: Kis vízigényű, a virágzás időszakában öntözzük rendszeresebben.
Talajigény: A kaukázusi ikravirág kedveli a jó vízáteresztő képességű, nem túl kötött talajokat.
Ápolása: Csekély gondozásigényű évelő. A virágzást követően metsszük meg a töveket, vagyis vágjuk vissza a virágzati szárakat és fazonírozzuk meg a bokrot. Ekkor megőrizhetjük tömött, kompakt formáját. A töveket tavasszal, a vegetáció indulásakor évelő tápanyaggal segíthetjük a bő virághozam érdekében.
Felhasználása: Sziklakertek, évelőágyások bájos növénye az ikravirág. Párna szerűen növő bokra ideális kisebb kertekbe is. Alacsony termete miatt talajtakarásra is alkalmazhatjuk, ekkor 10-12 tövet ültessünk el négyzetméterenként a sűrű növényállomány létrehozásának érdekében.
Növénytársítási javaslatok: Sziklakertekbe, vagy virágos évelőágyásokba összeültethetjük más, ugyancsak párna szerűen növő évelőkkel, mint amilyen az árlevelű lángvirág. A kakukkfű aranysárga lombozata szépen kiemeli a kaukázusi ikravirág virágait is. Törpe örökzöldek, pl. Mirjam thuja társaságában is jól mutat, egyensúlyozva zöldessárga lombozatát.
Szaporítása: Tavasszal, tőosztással történhet a kaukázusi ikravirág szaporítása.