Leírás
Az Acer palmatum Atropurpureum
Amennyiben valami igazán látványos növényre vágysz, akkor a vörös levelű japán juhar lesz a megfelelő választás. Ültetheted csoportosan 3-5 darabot a kert félárnyékos részére, de szoliterként is jól érvényesül. A vöröslevelű japánjuhar dekoratív lombhullató kisméretű fává vagy bokorrá fog fejlődni, annak megfelelően ahogy alakítod. Kifejlett magassága elérheti a 3-4 métert is. A Gardencentrum.hu kínálatában megtalálható a tarka levelű Butterfly japán juhar, a vöröses Orange dream japán juhar, vagy a világos-lime színű Green globe japán juhar változatok is. Ősszel csodásan színeződnek. A japán juharok hazája Japán, Korea, ahol a savanyú talajú, üde, lombos erdők aljnövénye. A japán juhar kedveli a párát, így kerüljük a száraz helyeket. Mészérzékeny, de jó árnyéktűrő növény. Olyan kertekbe is ideális, ahol nem megengedhető a nagyobb méretű díszfa ültetése. Bokorfává növekszik, amely a tőből elágazódó váza alakú fát nevel. Ha egy törzsű fává szeretnénk nevelni, akkor tőből távolítsuk el a gyengébb hajtásokat, és a legerőteljesebb vesszőt meghagyva neveljük fává.
A japán juhar igényei
Talaj: Enyhén savanyú kémhatású talajba ültessük. Szereti az üde, lazább talajtípusokat. Tömörödött, vagy extrán homokos talajba ültetve igyekezzünk megfelelően nagyméretű ültetőgödröt előkészíteni, amelybe jó minőségű, laza, savanyú kémhatású talajt töltünk. Ebbe ültessük a japán juhart. Öntözzük be bőségesen a gyökeresedés megindulása érdekében. Tövét mulccsal takarjuk. Fehér színű díszkavics, vagy murva takarást mellőzzük, mert az erős fényvisszaverődés hatására a levelek megperzselődhetnek. A tő takarását igyekezzünk fenyőkéreggel ( ami ugyancsak elősegíti a talaj savanyú kémhatását) megoldani, legalább 5-8 cm vastagságban. Kerüljük a színezett, festett faaprítékot is, amelyből káros, vegyi anyagok mosódhatnak a talajba. Maradjunk a természetes, kezeletlen fenyőkéreg, vagy a kertből keletkezett faaprítékkal történő tőtakarásnál.
Vízigény: Szereti a párás, nedves környezetet, gondoskodjunk az egyenletes öntözésről. Kerti csobogó, vagy kerti tó partjára ültetve gondoskodhatunk a japán juhar számára megfelelően párás környezetről.
Metszés: Alakító jelleggel szükséges metszeni, hogy szép formás legyen a vöröslevelű japánjuharunk. Évente nézzük át ( általában a tavaszi kihajtást követően ), és távolítsuk el a száraz, sérült, vagy útban lévő vesszőket. Lényeges, hogy mindig tiszta és lefertőtlenített metszőollóval dolgozzunk. A keletkezett metszési felületet sebkezelővel ápoljuk. A metszést nem szükséges elvégeznünk,a mennyiben nincsen károsodott, vagy útban lévő vesszőnk.
Vöröslevelű japán juhar szaporítása
Legkönnyebben hajtásdugványozással tudjuk szaporítani a juharok ezen csoportját. A legalkalmasabb időpont tavasszal, nyár elején van, amikor már 3-4 kifejlett levélpárral rendelkeznek a hajtások. Ekkor szedjünk csúcsdugványokat, amelyek legalább 2-3 ízközzel rendelkeznek. Ügyeljünk arra, hogy az anyatövön, amelyről a dugványokat gyűjtöttük legalább 1 levélpár maradjon, hogy a hónaljakból új hajtások tudjanak a későbbiekben kifejlődni. A dugványok alját sebezni szükséges, majd félfás dugványokhoz való gyökereztető hormonba mártjuk. Biztosítsunk kb. 25 oC-os talpmeleget, ekkor 3-5 hét alatt várható a japán juhar begyökeresedése. Érzékeny a túlöntözésre és a kiszáradásra egyaránt. Így egy kis kertészeti alaptudással könnyen elvégezhető a vöröslevelű japán juhar szaporítása.