A Sedum sieboldii, közismert nevén októberke egy varjúhájfélék családjába tartozó évelő, a késő őszi kertek elengedhetetlen ékessége.
Nevelhető balkonládában, szabadföldben és sziklakertben is, így mindenki könnyedén beillesztheti a saját kertjébe. Megéri neki helyet találni, hiszen az októberke virágainak nyílása a hűvösebb időszakban várható, amikor a legtöbb virágzó növény már kezd eltűnni, nyugalmi állapotba vonulni a következő szezonig.
Az októberke nemcsak dús bogernyőkben nyíló rózsaszínű virágaival díszít, hanem a varjúhájfélékre oly jellemző pozsgás levelei is mutatósak - különösen akkor, amikor az őszi fagy megcsípkedi őket és pirosas árnyalatúra színeződnek.
Olvass tovább, és cikkükből jobban is megismerheted ezt a csodás kis évelőt!
Az októberke növénytani besorolása és származási helye
Az októberke (tudományos nevén Sedum sieboldii) a Crassulaceae, vagyis a varjúhájfélék népes családjába tartozik, egyike a a népszerűen elterjedt pozsgás növényeknek. Ősi lakhelyét tekintve Japánból származik, ahol sziklás hegyoldalak és száraz, napos lejtők természetes lakója. Tudományos latin nevét a híres német botanikusról, Philipp Franz von Sieboldról kapta, aki jelentős szerepet játszott a japán növényvilág európai megismertetésében.
Az októberke kinézete és növekedési jellemzői
A sokak által októberi varjúháj néven ismert növény egy alacsony növekedésű, terjedő habitusú pozsgás évelő, amely körülbelül 10-15 cm magasra nő. Levelei kerekdedek, húsosak és fogazott élűek, hamvas kékeszöldek, szélükön gyakran rózsaszínes árnyalatokkal. Ősszel a dércsípte levelek gyönyörű, pirosas-rózsaszín árnyalatokban pompáznak, a hűvösebb idő beköszöntével pedig még intenzívebbé válik a színük. Pici, csillag alakú, rózsaszínű virágai dúsan tömött ernyőkben nyílnak októberben - innen ered a magyar elnevezése is.
Az októberke különlegessége és nemcsak szépségében, hanem extrém igénytelenségében is megmutatkozik. Ez a növény kiemelkedően jól tűri a hideget, de a szárazsággal is rendületlenül szembeszáll. Plusz előnye, hogy a virágai vonzzák a beporzó rovarokat, így a kert ökológiai egyensúlyának fenntartásában is lényeges szerepet játszik.
Az októberi varjúháj gondozása
A varjúhájfélék népszerűségüket legnagyobb részben annak köszönhetik, hogy minimális gondozás mellett is egész évben dekoratív megjelenésű, különleges növények, amelyek bőségesen virágoznak és a legelfoglaltabb kertbarátok számára sem jelent gondot az ápolásuk. Lássuk az októberke igényeit részletesebben is:
Fényigény
Közepes fényigényű évelő, ami annyit tesz, hogy ugyan szereti a napos kitettségű helyeket, de félárnyékban is jól érzi magát. Minél több napfény éri, annál intenzívebb levélszíneződésre és virágzásra számíthatsz, ezért ha teheted, helyezd a kerted napos pontjára, ahol napi akár 5-6 órán keresztül is sütkérezhet.
Talajigény
Az októberke a talajok tekintetében sem válogatós. Tökéletesen fejlődik szegényes, köves és homokos talajban is, de kulcsfontosságú számára a jó vízelvezetés. A pangó vizet nem tűri, ezért agyagos talajokba ültetve fontos, hogy gondoskodj a megfelelő drénrétegrő!
Vízigény
A varjúhájfélékre jellemzően az októberke is kevés vizet igényel, mivel pozsgás leveleiben képes hosszú ideig tárolni a nedvességet. Hetente egyszer elegendő megöntözni, a forró nyári időszakban sem szükséges ennél gyakrabban locsolni.
Tápanyagigény
Fontos szempont, hogy a legtöbb virágzó évelő növénnyel ellentétben a Sedum sieboldii nem igényel különösebb tápanyag-utánpótlást, sőt, a túlságosan tápanyagdús talajban hajtásai hajlamosak a megnyúlásra, ritkul a virágzása és elveszítheti szép, kompakt megjelenését.
Télállóság
Az októberkét nem kell féltened a keményebb telektől sem, mivel teljesen fagyálló növény, térségünk éghajlatán gond nélkül áttelel. Télen a levelei visszahúzódnak a földbe, tavasszal pedig újra kihajtanak.
Októberke ültetése és növénytársítása
Az októberke igazán sokoldalú növény, a kert több pontjára is remekül illik - ültetheted például sziklakertekbe, alacsony évelő ágyásokba vagy akár balkonládákba és kőedényekbe is. Terjedő habitusa miatt gyorsan betakarja pozsgás leveleivel a talajt, évről évre terebélyesebbé válik, így sziklás kertrészeken vagy száraz lejtőkön, támfalak repedéseiben is jól mutat.
Társítsd más pozsgásokkal, például kárpáti varjúhájjal vagy kövirózsákkal, bordó levelű kutyatejjel, de jól kiegészíti a díszfüvekkel és alacsony növésű évelőkkel beültetett ágyásokat is. Kerti ösvények menti szegélybe is ültetheted, de még szobanövényként is megállja a helyét.
Összefoglalás
A Sedum sieboldii, vagyis az októberke egy könnyen gondozható, strapabíró és mégis látványos évelő növény, amely a késő őszi kertek igazi főszereplője. Szépen színeződő pozsgás levelei és élénk rózsaszínű virágai miatt sokak kedvence. Igénytelensége, télállósága és szárazságtűrése révén minden kertben vagy akár otthonban helyet érdemel.