Ha kitekintünk a kertbe, vagy sétára indulunk, bármerre is nézünk, csodás őszi lobszínekkel találkozunk.
Elképesztő vizuális élmény, mely pompás festménnyé színezi a tájat. Hanyagul eldobálják csinos levélruháikat a fák, a cserjék, a hetyke, csípős őszi szellő pedig jóbarátként segít megszabadulni az elhasznált, megfáradt levelektől.
A növényvilág erőteljesen jelzi az őszi hónap eljövetelét, a megnyugvás időszakát. A kertünket akkor élvezhetjük a leginkább, ha az év bármely szakaszában kitekintve színes és változatos élményt nyújt számunkra. Ugyanazok a növények, mégis hónapról hónapra, évről évre új látvánnyal szolgálnak: tavaszi üde, friss színvilág a kihajtáskor, majd a burjánzó lombtömeg megannyi zöld árnyalata, a nyári virágzás játékos színkavalkádja, és végül az őszi lombszínek fináléjával zárjuk a vegetációt.
Ehhez a színes élményhez szeretnék segítségül szolgálni olyan növények névlistájával, melyek kimagasló őszi lombszínnel rendelkeznek. Ültetésükkel hozzájárulunk udvarunk változatosabbá tételéhez.
Sárga lombszínt adó fák és cserjék:
A mezei juhar (Acer campestre), a nyírfa (Betula pendula), a nyugati ostorfa (Celtis occidentalis), a júdásfa (Cercis siliquastrum), a bükkfa (Fagus sylvatica), a magas kőris (Fraxinus excelsior), valamint különleges levélformájával a páfrányfenyő (Ginkgo biloba) is csodás élénksárga színben pompázik a hűvösebb napok beköszöntével.
A cserjék közül a lilaakác (Wisteria sinensis), a boglárkacserje (Kerria japonica), és a jezsámen (Philadelphus) fajtái is ide sorolhatóak.
Piros lombszínben pompázó fák és cserjék:
Ide tartozik például a keskenylevelű kőris (Fraxinus angustifolia), melynek ’Raywood’ nemesítése izgalmas piros lombkoronával kecsegtet.
A talaj pH-értékére kissé hisztis amerikai ámbrafa (Liquidambar styraciflua) jó választás lehet olyan udvarokban, ahol a savanyú talajadottságok dominálnak. Többféle színben pompázó lombkoronája egyedülálló díszt produkál.
A perzsafa (Parrotia persica) pedig kihagyhatatlan a piros/vörös színben izzó őszi pompából. Oszlopos változata - a ’Vanessa’ - meszes és savanyú talajokon is megél, napos helyen 8-10 méter magasságúra nő.
Cserjék közül remek választás a tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia), amely igen tartós, mélybordó levélzettel rendelkezik. Enyhébb teleken napos, védett fekvésben még a karácsonyi vendégsereg is megcsodálhatja.
A szárnyas kecskerágó (Euonymus alatus) nemcsak világító piros-lilás ruházatával, de igen érdekes paraléces vesszőivel látványos dísze a kertnek. ’Compactus’ változata csupán 0,5-0,8 m magasra nő.
Végül, de nem utolsó sorban pedig tegyünk említést az egyik leismertebb színeződő növényről, a vadszőlőről (Parthenocissus tricuspidata és quinquefolia) is.
Kellemes kertészkedést kívánva:
Leber-Mogyorósi Dóra
kertészmérnök