| Olvasási idő: 4 perc |
Ha különleges megjelenésű, de kevés karbantartást igénylő növényt keresel, a korallberkenye (Photinia x fraserii) tökéletes választás. Ez az örökzöld cserje egy igazi szépség, ami színt és életet visz a kertedbe. Népszerűségét többek között színes lombozatának köszönheti. Friss hajtásainak levélzete élénkpiros színben pompázik, mely idővel bezöldül. Fényes, ovális levelei bőrszerűek, dúsan beborítják a bokrot. Tavasszal krémfehér, illatos virágokat hoz.
Hova és hogyan ültesd a korallberkenyét?
Viszonylag könnyű megtalálni a megfelelő termőhelyet a számára, mivel szinte minden általános kerti talajtípuson jól fejlődik, bár kedveli az enyhén savanyú talajokat is.
A Photinia x fraserii fajtákról általánosan elmondható, hogy szeretik a napfényes ágyásokat, de félárnyékba is nyugodtan ültethetjük őket. A mélyárnyékos kertrészeket azonban kerülni kell, mert elegendő fény hiányában a lombozat megritkul, felkopaszodnak a vesszők, a növekedés pedig lelassul vagy stagnál.
A korallberkenyék kifejlett magassága 2-3 méter, ültetéskor pedig érdemes 1,5-2 méter oldalnövekedéssel számolni. Ha sövényt szeretnénk telepíteni, akkor 60-80 cm-t javasolt a tövek között tartani. A kerítés mellé ültetve hagyjunk el nagyjából 1 métert, hogy később legyen helyünk a metszéshez.
Az ültetőgödörbe érdemes marhatrágyát bedolgozni, emellett tápanyagban dús, laza földkeverék használatával (pl. M-Peat) még tovább segíthetjük a hajszálgyökerek fejlődését. A növekedést hatékonyan támogathatjuk azzal, ha tavasszal 5-10 g nitrogéntúlsúlyos granulált műtrágyát szórunk a tövekhez.
A korallberkenye szaporítása általában dugványozással történik. A nyár végén vagy kora ősszel levágott félfás hajtásokat a következő tavasszal már ki is ültetheted a végleges helyükre.
A korallberkenye öntözése és metszése
A korallberkenye vízigénye közepesnek mondható. Az ültetést követően és fiatalabb éveiben rendszeres vízellátást igényel (kb. heti rendszerességű öntözést), ám pár év elteltével igen jó a szárazságtűrése. Amit egyáltalán nem tolerál, az a pangó víz, vagyis ha folyton vizes a gyökérzete.
A korallberkenyét gyors növekedés jellemzi, ami évente a 60-80 centimétert is meghaladhatja. Több helyen látni belőle magastörzsre oltott példányokat, amelyek kiemelik a kert egy-egy hangsúlyos részét. Önmagában ültetve hagyhatjuk akár szépen terebélyesedni is, megfelelő metszéssel pedig viszonylag gyorsan mutatós, dús növényeket érhetünk el.
Évente 1-2 alkalommal javasolt metszeni, de ez a művelet nem csak a mérete miatt fontos: mivel az új hajtásai lesznek pirosak, úgy ösztönözhetjük minél színesebb lombozatra, ha sűrűn metszőollót ragadunk, és a beérett hajtásokat rendszeresen visszacsípjük.
Korallberkenye van a kertedben? Ezeket a növényeket ültesd mellé!
Sövénynek ültetve impozáns látványt nyújt, de gyakran kombinálják babérmeggyel is, hogy a két örökzöld eltérő színeivel még izgalmasabb hatást érjenek el. Ha ezt a megoldást választod, érdemes 4-5 tövet ültetni felváltva a két növényből.
A korallberkenye akár önmagában is jól mutat a kert egy hangsúlyos részén, a látványt pedig még tovább fokozhatjuk, ha különböző lombszínű díszfüveket ültetünk mellé, például szürke levelű deres csenkeszt vagy vöröslő alangfüvet. Fehér virágszínű levendulával kombinálva is igazán üdítő, de a korallberkenyék elé ültetett bugás hortenziák is pazar kontrasztot adnak a hatalmas virágaikkal. Ha az élénk színekkel szeretnénk játszani, bátran párosíthatjuk például sárga kúpvirággal vagy rózsaszín cickafarkkal is.
A legnépszerűbb korallberkenye, a 'Red Robin' mellett az utóbbi években egyre több fajta jelenik meg a hazai piacon is. A kínálatunkban megtalálod a márványos-fehéres, tarka lombozatú 'Cassini', az izzóan piros színű 'Camilvy', és a szinte lilás levelekkel díszítő 'Red Select' fajtákat is.
A te kertedben melyik mutatna a legjobban?