Leírás
A Ficus carica Bagladi füge
A Bagladi füge nagyméretű levelei ujjasan karéjosak, illatosak, szára tejnedvet tartalmaz. Júniustól több hullámban érő gyümölcsei barnás színűek. Meleg, déli fekvésben, védett helyre ültessük. Az első pár évben védjük a fagytól.
Mekkorára nő meg a Bagladi füge?
Tenyészterülete: 200-250 cm magas és 200-300 cm széles bokorrá fejlődik.
Javasolt ültetési táv: 1 db / négyzetméter, 200 cm tőtávolság.
Mikor érik a Bagladi füge ?
Érési idő: Júniustól októberig több hullámban terem. Terméseit folyamatosan szedjük, az éréssel párhuzamosan. Jó termőképességű.
Milyen, mekkora a Bagladi füge termése?
Termésmérete: Nagy méretű, (kb. 70-80 gramm) éretten nyomásra enyhén puha, íze zamatos, édes, magas cukortartalommal bír.
A Bagladi füge igényei
Vízigény: Alacsony vízigényű, a locsolást meghálálja, de igen magas szárazságtűrő képességgel rendelkezik a Bagladi füge.
Fényigény: Félmediterrán származása végett teljes napra ültessük a Bagladi fügét. Szereti a meleg, napsütötte területet. Ideális hely számra a meleg, déli fekvésű házfal, kőfal, amely biztosítja számára a védett helyet.
Gondozása: Az 1-4 éves cserjét érdemes jól szellőző anyaggal takarni az erősebb téli fagy ellen. A takarást szalmával, vagy pl. kartonpapírral is megoldhatjuk. Erre idősebb tövek esetén már nem lesz szükség. Tavasszal az esetlegesen visszafagyott vesszőket vágjuk vissza. Metszését csupán alakító jelleggel kell elvégezni, az útban lévő ágakat vágjuk vissza. Nézzük át a teljes bokrot tavasz végén és távolítsuk el az esetlegesen elszáradt vesszőket, amelyek akadályozzák a friss hajtások növekedését. Ültetéskor adagoljunk szervestrágya granulátumot a tövekhez a lendületes gyökeresedés megindulása érdekében. Tavasszal és ősszel ugyancsak dúsíthatjuk a töveket jó minőségű szarvasmarhatárgyával.
Hogyan tudom szaporítani a Bagladi fügét ?
Szaporítása: Egy talajhoz közel levő, nem idős ágat lefeszítünk a talajra , amelyet aztán rögzítünk pár lapát termőfölddel, vagy bújtással ösztönözzük a vesszőt arra, hogy a talajban új gyökereket fejlesszen. Egy év múlva a vessző tövénél a talaj óvatos fellazításával bizonyosodjunk meg arról, hogy találtunk gyökereket. Amennyiben igen, akkor egy karos ollóval válasszuk le az anyatőről (az eredeti bokorról) a vesszőt és ássuk ki nagy földlabdával a talajból. Ekkor új helyre ültethetjük friss kis növényünket, de egy nagyobb cserépbe is betehetjük. Ekkor gondoskodjunk arról, hogy megfelelően elláttuk tápanyaggal az új növényünket.
Ha szeretnénk begyümölcsöztetni kertünket, akkor ültethetünk öntermékeny Jenny kiwit, vagy csemegeszőlőt, mert ezek a Bagladi fügével egyetemben könnyen és kis időráfordítással ápolhatóak, ám mégis friss gyümölccsel látják el családunkat. Válassz más gyümölcstermő növényeink közül a gyümölcstermők fő menüben!