Leírás
A kék iringó jellemzése
Természetes élőhelyén legelőkön, száraz réteken, könnyen felmelegedő talajokon találkozhatunk vele. Levelei zöldek, virágai különleges megjelenésűek, gömbölydedek, acélkék színűek, melyet tövises murvalevelek vesznek körül. Kék színének és karakteres megjelenésének köszönhetően különleges eleme, szítfoltja lehet a kertnek. Rendkívül könnyen, szinte gondozásmentesen nevelhető, igénytelen évelő dísznövény.
A kék iringó igényei, ápolása
Talajigény: Jól fejlődik a szegényebb talajtípusokon is. Kedveli a laza szerkezetű, könnyen melegedő talajokat. Sovány talajokon a virágok színe élénkebb lesz, túlzott tápanyagellátás esetén a növény felnyurgulhat, elveszti kompakt habitusát.
Fényigény: A kék iringó fényigényes növény, mely jól bírja a tűző napot is. Ültetése teljes napra, déli fekvésű területre ajánlott.
Vízigény: Jó szárazságtűrő képességgel rendelkező, kis vízigényű növény.
Szaporítás: Mivel nem viseli jól, ha bolygatjuk a gyökerét, a kék iringó szaporítása magvetéssel lehetséges. Nem ajánlott a tőosztás és az átültetés sem.
A kék iringó felhasználása, növénytársítási lehetőségei
Acélkék színével különleges színfoltja lehet bármely kertnek. Jól alkalmazható sziklakertben, évelőágyakban, de kőedénybe ültetve is jól mutat. Csoportosan ültetve remek látványt nyújt, vegyes összeültetésben kiváló társnövényei lehetnek a különböző színű cickafark fajták, melyek hasonló környezetben érzik jól magukat, de szépen mutat a menyecskeszem sárga virágainak társaságában is. A nyuszifül vagy a levendulák ezüstös lombozata is szép látványt nyújt az kék iringó mellett. Virágait gyakran szárazvirágként is felhasználják, ebben az esetben ezeket a színeződés kezdetén kell begyűjteni, és jól szellőző, árnyékos helyen fejjel lefele felkötve kiszárítani.