Leírás
A vaskos bőrlevél jellemzői
Hatalmas leveleivel egész évben örökzölden díszítheti kertedet. Kora tavasszal, akár már február végén is megjelenhetnek élénkszínű, a lombozatból hetykén kiemelkedő, csoportosan álló virágszárai, melyeken mélylila apró virágok ülnek. A bőrlevél alkalmazási területe igen széles, mivel kevés gondozást kíván és jól viseli a szélsőséges időjárási viszonyokat is. Különleges díszítőértéke, hogy késő ősszel a hideg időjárásban a levelek bordó színárnyalatban tündökölnek, így csodás őszi lombszíneződéssel tarkítva ágyásainkat. Alacsonyan növekvő, hosszú életű, lassan terjedő talajtakaró évelő a Bergenia cordifolia.
A vaskos bőrlevél gondozása
Fényigény: Elsősorban árnyékos és félárnyékos területek kedvelt dísznövénye a Bergenia, vagy magyarul bőrlevél. Teljes napra kiültetve a húsos, élénken csillogó levelek napégést szenvedhetnek.
Vízigény: Közepes vízigénnyel rendelkezik a vaskoslevelű bőrlevél. Idősebb korban, amikor is már jól elterjedtek a tövek, és zárt felületet alkotnak, a vízhiányt is remekül elviselik. Ámbár a rendszeres öntözés és táplálás eredményes lesz a virághozam tekintetében is.
Talajigény: Általános kerti talajokon is szépen fejlődik a bőrlevél, nincsen különösebb igénye a talajtípusokat illetően. A pangó víz elkerülésére törekedjünk, hogy gyökerei ne rothadjanak meg a túlzott vízellátás következtében. Ha tehetjük, akkor laza szerkezetű, jó vízgazdálkodású talajba ültessük. Ültetéskor adagoljunk szervestrágyát, vagy specializált tápanyagot a megfelelő virághozam és optimális fejlődés érdekében.
Gondozása: A bergenia, vagy bőrlevél virágzása után távolítsuk el az elszáradt virágzati szárakat. Ekkor nézzük át a tövet az esetlegesen elszáradt leveleket keresve, melyek összegyűlve kedvező táptalajul szolgálhatnak a gombás megbetegedéseknek. Tisztítsuk meg tehát a bőrlevél töveket rendszeresen, évente- általában tavasszal- a károsodott vagy elszáradt levelektől. Betegségekkel és kártevőkkel szemben is kimagasló a bőrlevél ellenállóképessége.
Szaporítása: Tőosztással könnyen szaporíthatjuk a bőrlevelet, általában ősszel vagy tavasszal, az elnyílást követően.
Hova ültessem a bőrlevelet?
Árnyéki és félárnyéki növényként összeültethetjük más hasonló igényekkel bíró évelőkkel, mint pl. a bájos fehér virágú korai hunyor, vagy a káprázatos levélszínű heuchera. Magasabbra növő lombhullató cserjék társaként beültetve mint amilyen pl. a szárnyas kecskerágó, kompenzálhatjuk a még éppen levelesedő cserjét a bőrlevél örökzöld leveleivel. Szűrt árnyékot nyújtó vörös levelű japán juhar alá ültetve is kellemes összhangot teremtünk a kertben. Ősszel a japán juhar vöröslő lombozta, valamint a bőrlevél bordó árnyalata kitűnően harmonizál.