Leírás
Mi jellemző a vöröslevelű japán juharra?
Színt szeretnél adni kertednek? Akkor a japán juharokkal megteheted! Kiváló őszi dekoratív növénye lesz udvarodnak. Ez a kisméretű, bájos fa szoliterként (egymagában ültetve ), de növényágyásban is háttér vagy fő-növénynek is remekül érvényesül. A vöröslevelű japánjuhar dekoratív lombhullató kisméretű fa. Kifejlett magassága elérheti a 3-4 métert is. A Gardencentrum.hu kínálatában megtalálható a tarka levelű Butterfly japán juhar, a vöröses Orange dream japán juhar, vagy a világos-lime színű Green globe japán juhar változatok is. Ősszel csodásan színeződnek. A japán juharok hazája Japán, Korea, ahol a savanyú talajú, üde, lombos erdők aljnövénye. A japán juhar kedveli a párát, így kerüljük a száraz helyeket. Mészérzékeny, de jó árnyéktűrő növény. Olyan kertekbe is ideális, ahol nem megengedhető a nagyobb méretű díszfa ültetése. Társas-, és ikerházak kedvelt kisméretű lombos díszfája. Bokorfává növekszik, amely a tőből elágazódó váza alakú fát nevel. Ha egy törzsű fává szeretnénk nevelni, akkor tőből távolítsuk el a gyengébb hajtásokat, és a legerőteljesebb vesszőt meghagyva neveljük fává.
Hogyan válasszam ki a számomra legmegfelelőbb japán juhart?
A juharokról általánosságban elterjedt, hogy szeretik a párás klímát, és nem kedvelik a túl erős napsugárzást. Gyakorlati tapasztalataink szerint a már kisebb kortól a teljes napfényhez szoktatott juharok egy része kiválóan alkalmazkodik az éppen aktuális helyi adottságokhoz, legyen az száraz, vagy túl napos hely. Különösen igaz ez a Japán juhar vörös levelű változatára, amely egyike a legkiválóbb napfényt tűrő fajtáknak. Ha szeldeltebb levelű, ( pl. Butterfly japán juhar ) egyedet választunk, úgy számolnunk kell azzal is, hogy ezek a fajták igényességük tekintetében kényesebbek, ámbár megjelenésük kétségtelenül hatásos. Ez legfőképpen a fényigény tekintetében jelent hisztit: igyekezzünk kerülni a délutáni napos ágyáshelyeket, vagy ültessük magasabb lombos fák szűrt árnyékába.
A Gardencentrum.hu tipp: Jól társítható tűzesővel, melyek színes leveleivel ugyancsak extra hatást nyújtanak. Kiválóan összeültethető kompakt növekedésű örökzöldekkel, melyekkel ugyancsak impozáns kontraszthatást érünk el, pl: Mirjam mini gömbtuja, vagy a törpe kék boróka. Amennyiben különleges formája, illetve színezete miatt színes cserjesorba szeretnénk ültetni, pl. a kerítés elé, úgy kiválóan alkalmas a zöld-fehér színezetű tarka som, vagy a sárga-zöld élénk levelekkel rendelkező sárgatarka som. Téli vesszeiknek színezete miatt is csodás látványban lesz részünk a kopár téli kertben, ha a veresgyűrűs somot választjuk társnövényének.
A japán juhar igényei
Ültetéskor az ültetőgödörbe savanyú kémhatású talajt dolgozzunk be (M-Peat), hogy biztosítsuk a japán juharnak a legjobb talajkörülményeket. Félárnyékos helyen érzi igazán jól magát, teljes árnyékban kissé fakóbb lesz a lombszíne. Metszeni alakító jelleggel szükséges, hogy szép formás legyen a vöröslevelű japánjuharunk. Évente nézzük át ( általában a tavaszi kihajtást követően ), és távolítsuk el a száraz, sérült, vagy útban lévő vesszőket. Lényeges, hogy mindig tiszta és lefertőtlenített metszőollóval dolgozzunk. A keletkezett metszési felületet sebkezelővel ápoljuk.
Hogyan ápoljam a japán juhart?
A japán juhart télre takarni nem szükséges, teljesen télálló, a hazai klímát is remekül tűri. A fagyzugos helyek kerülése indokolt lassú növekedése miatt. Metszeni nem szükséges, csak alaktartó jelleggel. Talaját évente savanyú kémhatású virágfölddel (M-Peat virágföld) javíthatjuk a kedvező kondíció kialakításáért. Csupán ritkán támadhatják meg tetvek, vagy gombás megbetegedés, ekkor a gazdaboltokban beszerezhetjük a megfelelő növényvédő szereket. Ezek megjelenése általában akkor fordul elő, ha a japán juhar környezetében beteg növény él, pl. egy elhanyagolt, betetvesedett rózsatő, melyről előszeretettel vándorolnak a kártevők más növényre, ha a gazdanövényt már bekebelezték. Legfőképpen a japán juhar friss, zsenge hajtásai vannak kitéve a kártétel lehetőségének. Ezt megelőzhetjük a növénykörnyezet megfelelő ápolásával, illetőleg igénytelen, a kártevőkre fittyet hányó közel ápolásmentes növények társításával.
Milyen növényekkel társíthatom a vöröslevelű japán juhart?
A hosszan nyíló cserjés pimpó, vagy az ugyancsak élénk levélszínű, oszlopos borbolya is remek társnövénye. A kakukkfű, vagy a bugás hortenzia rendkívül gazdag fajtaválasztékával is kiváló szomszédnövény, ha a kártevőkre és gombás megbetegedésekre nem hajlamos társnövényeket keresünk.
Még tovább olvasnál róla? Akkor neked szól a témában írt blogcikkünk.
Vöröslevelű japán juhar szaporítása
Youtube videók
Értékelések
Gondosan be csomagolva, sérülésmentesen!