| Olvasási idő: 3 perc |
Ha a nyári szabadsággal a virágok is elkoptak az udvarból, akkor ideje színt vinni az ágyásokba! Kifejezetten a nyárutó pompás évelő dísznövényei a csodás szellőrózsák vagy latin nevükön az Anemone fajok. Ezek a hosszú életű, sokak által kedvelt évelők eredetileg Kínából származnak, de nagyon jól viselik hazánk klímáját is. Könnyen nevelhetőek, hosszasan és bőven virágoznak szeptembertől egészen a fagyokig.
A bájos és légies megjelenésével díszíti a kertet
Amikor a napsárga kúpvirágok már elnyíltak, akkor kezdődik a szellőrózsák bimbózása. Törékenynek hitt szárai meglehetősen stabilan és erősen tartják a milliónyi virágfejet. A szellőrózsák levélzete dús, alsó részén bokros, amelyből a fajtatípustól függően rövidebbre vagy hosszabbra nyúlnak ki a virágzati szárak. A levéltömegből kiemelkedő virágfejek a lombozat felett akár 30-50 cm-re is magasodhatnak, így fajtától függően a teljes növény akár a 100-130 cm-es magasságot is elérheti.
Fajtagazdagságuknak köszönhetően számtalan különféle színben és változatban elérhetők. Találkozhatunk például olyan bájos és kecses virágokkal díszítő fajtákkal, mint amilyen az Anemone 'Honorie Jobert', melynek szimpla hófehér virágait kiemelkedő, napsárga porzószárak díszítik. Akik színesben gondolkodnak, azoknak a 'Serenade' halványrózsaszín virágait javasoljuk, vagy az abszolút kedvenc 'Fall in Love Sweetly®' fajtát. Ez utóbbi dupla rózsaszín virágaival és kompakt, kb. 50 cm magasra növő bokrával kedvenc évelőink egyikévé vált.
Tipp: Ültessük csoportosan a szellőrózsa töveket, 3-5 db-ot egy kupacba, hogy mielőbb összeérett, látványos bokorrá fejlődjenek! Így már az ültetést követő első évben is látványos színfolttal gazdagodik a kertünk.
Így gondozd a szellőrózsát
A szellőrózsa kedveli a tápanyagban dús talajtípusokat. Könnyen és jól fejlődik, ha az ültetőgödröt komposzttal dúsítjuk, majd a töveket ültetést követően mulccsal takarjuk.
A fényviszonyokat illetően a félárnyékos élőhelyet részesíti előnyben, itt fejlődik a legjobban, de napra is bátran ültethetjük. Teljes napfényben ügyeljünk arra, hogy a talaját mindig kissé nedvesen tartsuk! Az árnyékosabb helyeket is meglehetősen jól viseli, a mélyárnyékot azonban tanácsos kerülni. Ha a kertünk legárnyékosabb részeire ültetjük a szellőrózsát, a kinyúló virágszárak magasabbra, ám ezáltal instaballá növekedhetnek, amelyek aztán kidőlhetnek a tőből.
A vízigénye közepesnek, átlagosnak mondható. Fontos, hogy a beültetést követően alaposan öntözzük be a töveket, és az ültetést követő évben is gondoskodjunk a rendszeres vízellátásról.
A szellőrózsák ápolása meglehetősen könnyű, csupán annyi a feladatunk, hogy a virágok elnyílását követően a virágzati szárakat vágjuk vissza, hogy a növény újabb virágokat fejleszthessen. Az első komolyabb fagyok megjelenésével a karéjos levelek is elhalnak, melyeket a talajfelszín közelében visszavághatunk. Ha mulccsal vastagon takart az ágyásunk, akkor a fagyvédelem is biztosított az Anemone számára, így jövőre biztosak lehetünk a kihajtásában. A teleinket jól viseli, teljesen télálló, kiváló évelő dísznövény. Tarackoló gyökereivel évről évre dúsabb és fejlettebb bokrot növeszt, kora tavasszal vagy késő ősszel pedig tőosztással könnyen szaporítható.
Ha figyelünk a virágzási idejükre, akkor úgy válogathatjuk össze a számunkra kedves dísznövényeket, hogy egész évben virágban bővelkedő látványban lesz részünk. A szellőrózsa tökéletes választás, ha nyár végére és az őszi időszakra keresünk virágzó növényeket a kertbe, hogy a pompás látványt egészen a zord időjárás beköszöntéig élvezhessük.