Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Amit a babérmeggyről tudni érdemes

| Olvasási idő: 4 perc | 

Az elmúlt pár évben nem csak a növény latin nevét – Prunus laurocerasus – tanulták meg az emberek, hanem ma már a különböző fajtákat is (pl. Novita, Greentorch, Genolia) célirányosan keresik a kertépítést tervezők vagy a kertjüket éppen átalakítók.

Zöld, egészséges babérmeggy levelek

A babérmeggyet könnyen fel lehet ismerni a fényes, zöld, tojásdad leveleiről és sűrű hajtásairól. Sövénynek vagy szoliter növénynek ültetve is látványos lesz a kertünkben, és remekül társítható virágzó évelőkkel, hortenziákkal.

A babérmeggy ültetésének előnyei

Viszonylag gyorsan növekszik - az éves növekmény átlagosan 50-60 centiméter, de ha jól érzi magát, akár 80-90 centimétert is képes fejlődni mindössze egyetlen év alatt.

Megfelelő ápolás mellett már 3-5 éven belül kompakt, zárt sörvényt alakíthatunk ki belőle, amely egész évben a kertünk dísze lesz.

A fejlett növények jól tűrik a szárazságot, hetente 1-2 alkalommal is elegendő őket öntözni. A mediterrán országokban rengeteg helyen találkozhatunk babérmeggysövényekkel, mivel jól bírja a száraz, meleg nyarakat. Sajnos az utóbbi években hazánk klímája is ebbe az irányba változik, ezért nem árt, ha előre gondolkozunk, és olyan növényekkel töltjük meg a kertünket, amelyek jól bírják a mostohább körülményeket.

Férfi sövényt metsz metszőollóval

Mikor és mennyit metsszük a Prunus laurocerasust?

Intenzíven metszeni a kezdeti időszakban szükséges, amíg kialakítjuk a megfelelően sűrű hajtásrendszert.

Tavasszal az intenzív hajtásnövekedés megindulása előtt metsszük vissza az előző évi növekmény felét! Amennyiben szépen fejlődnek a babérmeggyeink, akkor ősszel, szeptember végén érdemes újból megmetszeni őket.

A metszési pontok helyén 2-3 új hajtás fog megjelenni, ezáltal lesz kellően dús az örökzöld sövényünk. A metszés hatására az alsó szártagon is megindulnak kihajtani az alvórügyek, ami szintén hozzá fog járulni a sűrű lombozat eléréséhez.

A babérmeggy a metszés hatására intenzívebben fog növekedni, és ha ideális feltételeket biztosítunk számára, 3 év alatt fejlett, 2 méteres, dús sövényt nevelhetünk egy 50-60 centiméteres, erős gyökérzetű, konténeres vagy szabadgyökerű alapanyagból.

Ezt követően már csak alaktartó jelleggel kell metszeni, vagyis a kívánt magasságot visszavágni évente egy alkalommal. Formázhatunk belőle szögletes formát vagy kerekíthetjük az oldalait, tetejét a sövényünknek. A precíz megoldás az éles metszőollóval történő beavatkozás, de sövénynyírót is bevethetünk, ha hosszú sövényük van. Ilyen esetben fontos, hogy jó minőségű és megfelelő gépet válasszunk, ami kevésbé roncsolja a leveleket.

Babérmeggy levelek közelről

Öntözés, betegségek, kártevők

A babérmeggyünk legjobban csepegtető rendszer mellett fog fejlődni. Érdemes mulccsal takarni a töveket, ami elnyomja a gyomokat, és megőrzi a lehullott csapadékot a talajban. Ha csak slagról tudjuk megoldani a locsolást, akkor kizárólag alulról öntözzünk! A felső öntözés, a folyamatosan nedves lombozat teret ad a gombás fertőzések megjelenésének. Emiatt több napos tavaszi eső után érdemes lehet gombaölő szerrel permetezni, ha látjuk, hogy a levél közepe barnulni kezd.

A betegségek, kártevők miatt nem kell aggódni, könnyen megvédhetjük a növényünket.

Bár örökzöld növény, a babérmeggy is váltja a lombozatát, ezért előfordul, hogy megjelenik néhány sárguló levél, majd lehullanak, de ez természetes élettani folyamat, nem kell megijedni tőle.

Kártevők közül a levéltetvek megjelenésével kell számolni, főleg a tavaszi intenzív hajtásnövekedés időszakában. Ellenük is egyszerűen lehet védekezni egy-két permetezéssel vagy olajos készítményekkel.

Már ültetéskor használjunk marhatrágyát, illetve minden tavasszal is ismét adjunk a töveknek! Minél jobb kondícióban tartjuk a babérmeggyet, annál kevésbé lesz problémánk vele.

 

A Gardencentrum.hu regisztrált vásárlóinak folyamatos szaktanácsadást és szakmai segítséget nyújtunk az ültetést követő években is.

Ha nem szeretnél lemaradni szakértőink tanácsairól, iratkozz fel a hírlevelünkre itt: TOVÁBB A FELIRATKOZÁSHOZ

Nem látod az űrlapot, ahol feliratkozhatsz? Semmi gond, ez csak azt jelenti, hogy te már korábban feliratkoztál a Gardencentrum hírlevélre, így egészen biztosan értesülni fogsz minden újdonságról, akcióról, hasznos tippről, és nem maradsz le az exkluzív ajánlatokról sem!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Növényápolás Kerti növények