Leírás
A Prunus laurocerasus Manó bemutatása
A Manó babérmeggy a Prunus laurocerasus díszcserje egy nemesített változata, legfontosabb jellemzői az alacsonyabb termet, ami lehetővé teszi a kisebb hellyel rendelkező helyszínekre való ültetést is. Emellett, az alapfajhoz képest lassabb növekedéssel éri el kifejlett kori magasságát. Csupán 1,2-2 m közötti maximális magasságot ér el, a cserje szélessége pedig 1 m körüli lesz.
Az örökzöld, fényes levelekkel rendelkező törpe díszcserje sűrű ágrendszert nevel, a lombozata gömbölyded alakú, amelyet metszéssel kedvedre alakíthatsz. A sűrű levéltömeg az év minden szakaszában jó takarást biztosít, emellett zajszűrő hatása is van, a díszérték mellett. A babérmeggy népszerűségét segíti az elegáns, fényes, nagy levelekből álló sötétzöld lombozat. A levelek erősek, bőrneműek, ép széllel rendelkeznek. Tojásdad alakjuk kihegyesedő.
Az illatos, fehér színű virágfürtök májusban jelennek meg a növényen, szívesen látogatják őket a méhek és más beporzók. A termések pedig valóságos madárcsaliként szolgálnak, az augusztustól megjelenő pirosas feketére színeződő kis bogyók ugyan emberi fogyasztásra nem alkalmasak, az énekesmadarak előszeretettel fogyasztják.
A Manó babérmeggy gondozásának lépései
A Manó babérmeggy mellett szól a kis gondozásigény, jó alkalmazkodóképesség és a betegségekkel, kártevőkkel szembeni rezisztencia. Egyszerűen nevelhető díszcserje, amely szépen fejlődik térségünk klímáján, nem fagyérzékeny, -18 fokig remekül helytáll a téli időszakban is. Bátran ültetheted városi környezetbe is, vagy akár teraszra nagyobb kőedénybe, nem jelent gondot számára. Megfelelő gondozás mellett nem lesz szükség növényvédelmi beavatkozásokra, mivel ellenálló a betegségekkel szemben.
A Prunus laurocerasus Manó igényei
Talajigény: Ültesd a Manó babérmeggyet üde, tápanyagokkal dúsított és jó vízelvezetésű kerti talajba. Kerüld a meszes talajba való ültetést és a pangóvízre hajlamos helyszíneket. Szükség esetén homokkal és zúzott kaviccsal lazítsd fel a kerted talaját. Az egészséges, szép fejlődés érdekében már ültetéskor adagolhatsz tápanyagokat a gödör aljába, ez lehet szervestrágya granulátum vagy egyszerű kerti komposzt. Sövény műtrágyával évente pótolhatod a szükséges tápelemeket a növényed számára, az egészségének és szép alakjának megőrzése érdekében.
Fényigény: Akárcsak a többi babérmeggy változat, a Manó fajta is nagy fényigénnyel rendelkezik, napos fekvésben lesz a legszebb fejlődése, tömött lombozata. Félárnyékban is szépen növekedik, teljes árnyékban viszont fennáll a veszély, hogy laza, ritkás lombja lesz.
Vízigény: Közepes vízigényű a Manó babérmeggy, az ültetés utáni időszakban gyakoribb, rendszeres öntözésre van szüksége, akárcsak a hosszabb aszályos időszakokban.
Metszés: Bátran nyírd a Manó babérmeggy növényedet, akár formára is alakíthatod lombtömegét. Virágzás után metszd olyan gyakorisággal, hogy szinten tartsd formáját és a kívánt magasságot.
Hova ültesd a Manó babérmeggy növényeidet?
Mivel a Manó változat alacsonyabb és lassabb növekedéssel bír, nyugodtan ültetheted növénycsoportokba, évelőágyások hátterébe, vagy a közép kiemelésére, de szoliterként vagy cserjecsoportban is jó választás egy gyepes felületen. Helyezd napos teraszra vagy balkonra konténerbe ültetve, jól takaró, elegáns örökzöld térhatárolót hozhatsz létre belőle. Jól mutat bugás hortenziák társaságában, a nagy virágfejek hangsúlyosabbá válnak az örökzöld lombozat között. A tavasszal virágzó díszgalagonya és különböző virágszínű díszbirsek is különleges hangulatot teremtenek közelében, de a díszfüvek, kasvirágok és más évelők is helyet kaphatnak közelében.
Babérmeggy ültetése – Tippek és tanácsok a sikeres telepítéshez
A babérmeggy (Prunus laurocerasus) az egyik legnépszerűbb örökzöld díszcserje, amelyet sövényként, szoliterként vagy akár cserjecsoportok részeként is ültethetünk. Sűrű lombozatával kiváló takarást biztosít, ráadásul gyors növekedésű és igénytelen növény, amely kevés gondozás mellett is gyönyörű marad. Ahhoz azonban, hogy a babérmeggy megfelelően fejlődjön, érdemes néhány alapvető ültetési szempontot figyelembe venni.
A megfelelő hely kiválasztása
A babérmeggy napos és félárnyékos helyen egyaránt jól érzi magát, de a teljes árnyékot is elviseli. Legszebben azonban világos, széltől védett helyen fejlődik, ahol elegendő fényt kap a sűrű és üde zöld lombozat kialakításához.
Talajigény: Nem válogatós, de a jó vízáteresztő képességű, humuszban gazdag talaj ideális számára. A túl kötött, agyagos talajt érdemes lazítani komposzttal, tőzeggel vagy homokkal.
Ültetési távolság: Sövénynek telepítve a töveket 80-100 cm távolságra ültesd egymástól, hogy elegendő hely maradjon a fejlődéshez. Szoliterként nagyobb térigénye van, így 1,5-2 méteres távolságot hagyj más növényektől.
Ültetés lépésről lépésre
Talaj előkészítése
Áss egy gödröt, amely kétszer akkora, mint a növény földlabdája. A kiemelt földhöz keverj komposztot vagy szerves trágyát, hogy elősegítsd a gyökeresedést.
Babérmeggy elhelyezése
Helyezd a növényt a gödörbe úgy, hogy a gyökérnyaka a talajszinttel egy vonalban legyen. Ha túl mélyre ülteted, a gyökerek rothadásnak indulhatnak, ha pedig túl sekélyre, kiszáradhat a növény.
Ültetőgödrök betemetése és tömörítés
Töltsd vissza a földet a gyökerek köré, és enyhén nyomkodd le, hogy ne maradjanak légbuborékok a talajban.
Bőséges beöntözés
Az ültetés után alaposan locsold meg a növényt. Ez segíti a gyökerek jobb érintkezését a talajjal és csökkenti az ültetési stresszt. Az első hetekben rendszeresen öntözd, különösen, ha száraz az időjárás.
Gondozási tippek az ültetés után
Öntözés: A babérmeggy közepes vízigényű, de az első évben még érzékeny lehet a szárazságra, ezért rendszeresen öntözd, különösen a forró nyári hónapokban.
Tápanyag utánpótlás: Tavasszal és ősszel érdemes szerves trágyával vagy komposzttal segíteni a fejlődését.
Metszés: Ha sövényként ültetted, évente 1-2 alkalommal vágd vissza az egységes forma és a sűrű lomb megőrzése érdekében. A legjobb időpont a metszésre a kora tavasz és a nyár vége.
Télállóság: A legtöbb babérmeggy fajta jól bírja a fagyokat, de fiatal növényeket az első télen érdemes mulccsal vagy lombtakarással védeni a hidegtől.