Leírás
Az októberi varjúháj, októberke jellemzői
Különös megjelenése, leveleinek feltűnő őszi szépsége az, amiért legtöbben ültetjük ezt az igen hálás évelőt. Lombozata a hideg idő megérkeztével pirosas vörösre vált át, és csodásan díszíti az őszi udvart, mígnem az erősebb hideg idő hatására végleg le nem veti izzó ruháját. Ám az októberkét nem csupán ősszel, hanem nyáron is csodálhatjuk, ugyanis színes virágai a nyár közepén örvendeztetnek rózsaszín látványukkal. Tartása igen könnyű: ha nem locsoljuk túl az októberke töveket, akkor sokáig egyik kerti kedvencünkké válhat. Tökéletesen alkalmas kőedényekbe, sziklakertbe, kültéri kaspókba, és még a mostoha körülményeket is igen jól tolerálja a betonból készült flórakosarakban. Kis termetű, kb. 10-20 cm-es magasságra nő meg. Ágrendszere visszabókoló.
Az októberke igényei, ápolása
Vízigény: Húsos levelei a víz tárolására alkalmasak, így igen jó szárazságtűrő növényünk egyike. Kerüljük a túlöntözést és hagyjunk neki kifejezetten öntözésmentes napokat is. A frissen beültetett tövek a begyökeresedés időszakában rendszeres öntözést kívánnak meg, de amennyiben nedvesnek látjuk a talajt, akkor elegendő másnap meglocsolni új szerzeményünket.
Fényigény: Varjúhájféle lévén igen magas a napigénye, ültessük teljes napra. Árnyékban a hajtások ritkássá válnak, és ki is kophat teljesen a tő. Nagy fényigény jellemzi az októberke évelő dísznövényt.
Talajigény: Még a sok növény által kevésbé kedvelt homokos talajokon is szépen fejlődik. Kedveli a könnyen melegedő, a víz gyors áteresztésére alkalmas talajtípusokat. Kerüljük a tömörödött földet, és a pangó víz kialakulásának esélyét.
Az októberke társnövényei a kertben
A legtöbb sziklakerti évelő dísznövény remek társa a kertben. Ültessük rikító színű pázsitviolával, a gyorsan növekvő terülő lángvirággal, vagy az ugyancsak Sedum féle pompás varjúhájakkal. A legtöbb szárazságtűrő növény ugyancsak jó szomszédsága a kertben. Ültethetjük az alacsonyabban növő Pony Tails árvalányhajjal, vagy a fénylően ezüstös deres csenkesszel.