Leírás
A szabadgyökerű babérmeggy jellemzői
Sövénynek kiválóan alkalmas, 2-3 méter magasságot is elérő örökzöld díszcserje a Novita babérmeggy. Jelenleg az egyik legellenálóbb fajta, ami jól bírja a száraz, meleg körülményeket. A mediterrán országokban is gyakran találkozhatunk babérmeggy sövénnyel, hiszen ott sem bővelkednek a csapadékban a nyár folyamán. Üde, fénylően zöld levelei jól mutatnak kerítés mellett, vagy térelválasztóként is egyaránt.
Mikor ültethetem el az örökzöld szabadgyökerű babérmeggyet?
A szabadgyökerű babérmeggy tavasszal és ősszel ültethető, mivel ilyenkor alacsonyabb a hőmérséklet, az örökzöld növény kevesebbet párologtat. A szabadgyökerű babérmeggy abban különbözik a cserepes változattól, hogy a kitermelést követően nincs konténerbe ültetve (A konténeres babérmeggy nyáron is ültethető, akár nagy melegekben is). Sok esetben sokkal erősebbek, fejlettebbek a szabadgyökerű babérmeggy tövek, mivel nagy helyen növekedtek a gyökerei, ezáltal több vizet, tápanyagot volt képes felvenni, ami hozzájárult az erős hajtásrendszer kialakításához. A legtöbb vásárló azt keresi, hogy minél magasabb legyen a Novita tő, holott ettől sokkal fontosabb az erős gyökérzet, dús hajtásrendszer. Az ültetést követően vissza kell metszeni a hajtásokat, hogy ezzel is serkentsük a további bokrosodást. A talajra nem különösebben igényes, de ültetéskor meghálálja a speciális földkeveréket (M-Peat), aminek következtében gyorsabb lesz a begyökeresedés. Árnyékba és napos helyre is ültethetjük, jól fogja érezni magát. Medence vagy terasz mellé ültetve igazi mediterrán hatást érhetünk el. Egymagában ültetve a Novita szabadgyökerű babérmeggy hangsúlyos, fő növénnyé válik. Speciális, sövények nevelésére alkalmazható sövény tápanyagot is alkalmazhatunk a Novita nevelésekor. Beöntözhető, kiszórható, könnyen és egyszerűen felhasználható.
A szabadgyökerű Novita babérmeggy gondozása
Ültetéskor javító hatással szarvasmarhatrágyát vagy érett komposztot adjunk az ültetőföldhöz. A beültetett szabadgyökerű babérmeggyet tányérozzuk ki (kis földkarima kialakítása a tövek köré) és alaposan öntözzük be. A locsolás legyen rendszeres, de ne vigyük túlzásba! A Novita babérmeggy termése nem ehető, mérgező, így a virágzás után (vagy előtt) távolítsuk el a virágzatot, (vagy bimbókat) amennyiben nem szeretnénk, hogy termést hozzon. A Gardencentrum.hu kertészmérnökeinek ajánlása, hogy a Novita babérmeggyeket 80-100 cm-es tőtávolságra ültessük egymástól sövénykialakítás esetében.
Mikor lesz összefüggő, zárt babérmeggy sövényem?
Kialakult és kompakt babérmeggy sövényt - megfelelő ápolás és gondozás mellett- 3-5 éven belül kaphatunk. Természetesen ez függ az elültetett növény magasságától is. Például egy 20-30 cm-es babérmeggy akár 50 cm-t is növekedhet egy vegetációban (tavasszal elültetve- és ősszel mérve) , míg egy 50-60 cm-es bokros egyed akár 80 centimétert is nőhet egy szezonban. Korosabb, 80-100 centiméteres példányokat ültetve már 2 éven belül bizalommal várhatjuk a kerítésmagasságot.
Lényeges, hogy a babérmeggy nem minden vesszőjére igaz ez, hanem 1-2 vezérhajtásra, amely a legerőteljesebben hajtott. Ezért írjuk a több éves időtartam szükségességét, hiszen akkor zár a sövény, ha összeérnek a vesszők. Itt javasolhatnánk, hogy akkor ültessük közelebb a töveket, hogy minél előbb összezárjon. Ez egészen a 60 cm-es tőtávolságig megtehető, így jogosan várjuk a két éven belüli oldalirányú zárást, ám sűrűbben nem javasolt, és szükségtelen. Kerítés elé ültetett sövény esetén jól mutat, ha zöldszínű árnyékolóhálót feszítünk ki háttérnek.
A babérmeggy metszése
A szabadgyökerű Novita babérmeggy metszését alakító jelleggel (csak ha szükséges és útban van a vessző) végezzük. Sövény nevelésekor azonban az általunk határolt szélességet és magasságot behatárolva metsszük le a belógó hajtásokat. A metszés legideálisabb időpontja akkor van, amikor a vesszőkön a friss hajtások már beértek. Hajtásnövekedés megindulásakor ne vágjunk, hiszen pont a friss leveleket vágjuk le a növényről. A babérmeggy sövényünk vágását optimálisan késő délután végezzük, hogy a legkevesebb esetleges perzselés érje a friss metszésfelületet (a vágás helye a vesszőkön). A tavasszal végzett nitrogén túlsúlyos tápanyag utánpótlását (5-10g/tő) a növény meghálálja, és nem utolsó sorban a kondícióját is növeli. Ha tápanyaggal jól ellátott a növényünk, akkor kevésbé támadják meg a kórokozók és kártevők. Előzzük meg a vegyszeres növényvédelmet, és tartsuk jó állapotban növényeinket!
Milyen növények mutatnak jól a babérmeggy mellett?
Az élénk, bíborpiros hajtásokkal rendelkező korallberkenyék igazán izgalmas hatást keltenek a babérmeggyek társaságában, akárcsak az óriási virágmérettel bíró bugás hortenziák. Szinte a legtöbb alacsony, vagy középmagas évelő dísznövény számra remek hátteret biztosít a babérmeggy csodásan mélyzöld leveleivel. Az Annabelle cserjés hortenzia beültetése egy babérmeggyes ágyásba szemet gyönyörködtető. A Strong Annabelle cserjés hortenzia óriási, hófehér virágai elképesztően díszesek a Novita levelek előterében.
A Gardencentrum.hu szabadgyökerű Novita babérmeggy dísznövényei gondos kezek ápolása alatt növekednek, gyarapodnak, hogy a legszebb növényanyag jusson el otthonodba, és legyen hosszútávú dísze a kertednek! Olvass bővebben a témáról ebben a cikkben!
A babérmeggy betegségei
Sokan, sok helyen leírták, hogy mennyire ellenálló növény a babérmeggy, ami valóban így is van. De azért arra érdemes felhívni a figyelmet, hogy ez is egy élő növény, ami bizonyos esetekben megbetegedhet. A leggyakrabb betegség a sztigminás gombabetegség. Kezdetben barnuló pöttyök jelennek meg a levélen, melyek később elhalnak, kipotyognak a levélből és lyukacsossá válik a növény lombozata. Elsőre úgy tűnik, mintha megrágta volna valami a lombozatot. Amennyiben nem vagyunk biztosak a probléma beazonosításában, forduljunk szakemberhez segítségért! Viszonylag könnyen lehet ellene védekezni gombaölőszeres permetezéssel. De ha nem szeretnénk vegyszert használni, akkor metsszük vissza erősen a hajtásokat, gyűjtsük össze a beteg leveleket és újra fog hajtani a növényünk. Leggyakrabban csapadékos időjárás esetén jelentkezik ez a betegség, amikor tartósan nedves marad a lombozat és nem tud felszáradni. Ez kedvez a fertőzés megjelenésének. Inkább a fiatalabb, még kisebb, gyengébb növények esetében fordul elő. Az idősebb, több éves példányokra nem jellemzőek a babérmeggy betegségei.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Nem szabad felülről öntözni a töveket, hanem a legjobb ha csepegtető öntözést tudunk kialakítani, ami közvetlenül a gyökérzónába juttatja a vizet. Évente érdemes szervestrágyát szórni a tövekhez, amit kiegészíthetünk speciális sövénytápanyaggal. Ez hozzá járul a jobb kondícióhoz, ezáltal kevésbé lesz érzékeny a babérmeggy.
Youtube videók
Értékelések
Gyönyörűek és egészségesek!
Az eladó hölgy maximálisan kedves volt és segített nekünk a tanácsaival, mit és hogyan metszünk meg ültetéskor! Köszönjük még1x a növényeket és a segítséget is! Visszajáró vásárlók leszünk! :-)
Nagyon elégedettek vagyunk! Köszönjük Garden Centrum!
Visszatérő vásárló leszek!
Teljesen elégedett vagyok ajánlom másoknak is! :)
Köszönöm szépen!
Köszönöm szépen!
Köszönöm szépen
Köszönjük !