Leírás
A Prunus laurocerasus Genolia jellemzői
A babérmeggyek méltán népszerű táborát erősíti a Genolia babérmeggy is, hiszen oszlopos növekedésével megfelelő alternatív dísznövénye a mostanában sok károsodást elszenvedett oszlopos tujáknak. Levelei kissé hosszúkásabbak a Novita változatánál. Kifejlett mérete 3 méter körüli és nagyjából 80-100 cm szélességűre növekszik. Nagyon jó ellenálló képeséggel rendelkezik. Tavasszal az intenzív hajtásnövekedés időszakában a friss hajtásokat levéltetvek szívogathatják, de ellenük könnyen lehet védekezni permetezéssel. Fiatal korban, csapadékos időjárás esetén előfordulhat sztigminás gombafertőzés a leveleken, amelyek barnuló foltokat eredményeznek. Nem okozza a növény pusztulását, 1-2 permetezéssel megállítható a fertőzés. A kifejlett 2-3 éves növényekre már nem jellemző betegség, csak természetes levélváltás. Az örökzöld babérmeggy is váltja a lombozatát. Az elöregedett levelek elsárgulnak és lehullanak, helyettük friss, új lombozat fejlődik.
Miért válaszd a Genolia babérmeggyet?
Amennyiben nem szeretnél túl széles sövényt, vagy inkább önállóan ültetnél egy atraktív növényt, akkor a Genolia babérmeggy fajta jó választás. Keskeny, sötétzöld, fényes levelei bármely kertben jól mutatnak. Gyorsan növekszik, hagyjunk neki megfelelő helyet a növekedéshez. Kedvünkre formálhatjuk, jól tűri a metszést. A legtöbb kerti talaj alkalmas a fejlődéséhez. Az egyre melegedő nyári meleg hónapokban is szépen fejlődik, elegendő heti 1-2 alkalommal öntözni. Kerítés mellé ültetve meggátoljuk a kertünkbe való belátást és csökkenthetjük a por, zaj mennyiségét is. A mediterrán térségben is előszeretettel alkalmazzák, hiszen szinte gondozás nélkül is szép díszítő értéket biztosít.
A Genolia babérmeggy gondozása
Talajigény: Szereti a könnyen átmelegedő, jó vízgazdálkodású talajokat. Ültetéskor készítsünk nagyméretű ültetőgödröt, amelybe keverjünk 2-3 marék szervestrágyát. Évente minden tavasszal használjunk sövény tápanyagot a kiegyenlített fejlődés érdekében.
Vízigény: Közepes vízigényű a Genolia babérmeggy. Ültetést követően öntözzük rendszeresen a gyökeresedés időszakában. Később jó szárazságtűrő képeséggel bír.
Fényigény: Teljes napra ültessük a Genolia babérmeggyet. Szereti a napfényes területüket, a könnyen melegedő kertrészeket.
Gondozás: Rendszeres metszéssel kompaktabb, sűrűbb, zárt formára nyírhatjuk. A virágok május-júniusban díszítik a bokrot. Ezek elnyílását követően várjuk meg a hajtások beérését, és azt követően visszametszhetjük kissé a bokrot.
Termése mérgező! A virágok tavaszi eltávolításával megelőzhető a mérgező termésérlelés.
Milyen növényekkel társítsam a babérmeggyet?
A sövényfal elé ültetett alacsony talajtakarók, mint a kakukkfű sárga lombozata igazán jó választás. Színes, változatos kasvirággal, cickafarkkal is jól kombinálható. A csoportosan ültetett levendulák is jól mutatnak a babérmeggy előterében.