Leírás
A keleti teabogyó jellemzése és bemutatása
A keleti teabogyó legnagyobb díszítő értékét fényes, élénkpiros bogyói és örökzöld lombozata adják. Levelei oválisak, bőrneműek, sötétzöldek, amelyek hűvösebb időben bordós árnyalatot is kaphatnak. A növény nyár végén, ősz elején apró fehér vagy halvány rózsaszín virágokat hoz, amelyekből az őszi hónapokra piros termések fejlődnek. A bogyók tél végéig a növényen maradnak, így a kertben és a balkonon egyaránt hosszú ideig díszítenek. Lassan növekvő, terjedő tövű cserje, amely kifejlett állapotban mindössze 20-25 cm magasra nő, de szélességben akár 50 cm-t is elérhet. Talajtakaróként kiválóan alkalmas fák és cserjék alá, ahol sűrű növényzetet alkot, megakadályozva a gyomok terjedését.
GARDENCENTRUM.HU TIPP: Ültethetjük balkonládába ősszel, akár a muskátlikat leváltva, hogy csodás őszi tarka lombszínében és piros , feltűnő bogyóival díszítse bejáratunkat, balkonunkat. Más virágzó növényekkel összeültetve ( pl. dérbabér vagy krizantémok) hosszasan díszítő összeállítást készíthetünk.
A Gaultheria procumbensnek gondozási igényei
A keleti teabogyó kevés gondozást igénylő, hosszú életű növény, amely megfelelő környezetben évről évre megörvendeztet piros terméseivel.
Talaj: Savanyú, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajban fejlődik a legszebben. Tőzeggel, fenyőkéreggel vagy rododendronfölddel javított talaj ajánlott az ültetéséhez.
Fényigény: Félárnyékos vagy árnyékos helyen érzi magát a legjobban. Tűző napon is megmarad, de ott levelei könnyebben megsérülhetnek, és a növény kevésbé lesz életerős.
Vízigény: Mérsékelt vízigényű, de a talajt mindig enyhén nyirkosan kell tartani. A hosszabb száraz időszakokat kevésbé tolerálja, ezért rendszeres öntözést igényel, különösen nyáron.
Metszés: Nem igényel rendszeres metszést, de ha formázni szeretnéd, tavasszal finoman visszavághatók a túl hosszú hajtások.
Tápanyag-utánpótlás: Tavasszal és ősszel savanyú talajt kedvelő növények számára kifejlesztett trágyával vagy komposzttal támogathatod a fejlődését.
Növénytársítási tanácsok a keleti teabogyó örökzöld díszcserjével
A keleti teabogyó kiválóan mutat erdei hangulatú kertekben, árnyékos ágyásokban, fák és cserjék tövében, ahol természetes talajtakaróként funkcionálhat. Páfrányokkal, árnyékliliomokkal, rododendronokkal és azáleákkal együtt ültetve igazán harmonikus összeállítást hozhatsz létre. Ha cserepes növényként szeretnéd nevelni, kombinálhatod törpe örökzöldekkel, például törpefenyővel vagy fehértarka kecskerágóval, amelyekkel együtt egy igazán dekoratív téli kompozíciót alkothat. Kisebb előkertekben és árnyékos szegélyágyásokban is remekül érvényesül, ahol a téli időszakban is látványos marad. Ha karácsonyi hangulatot szeretnél teremteni, kombináld fehér virágú hunyorral vagy piros bogyós magyallal.
Érdekesség:
A keleti teabogyó Észak-Amerikában őshonos növény, ahol természetes élőhelyén savanyú, tőzeges talajú erdőkben és fenyvesekben nő. Nevét onnan kapta, hogy leveleit régen teaként fogyasztották, és a növény illóolajokat tartalmaz, amelyeknek fájdalomcsillapító hatást tulajdonítanak. A növény bogyói nem mérgezőek, de nyersen nem túl ízletesek. Néhány helyen lekvárt és teát is készítenek belőlük, azonban nagy mennyiségben fogyasztva kerülendő, mivel illóolajai érzékeny gyomrúaknál irritációt okozhatnak.