Leírás
Mi jellemző a tarkalevelű japán kecskerágóra?
Régóta közkedvelt díszcserje, közepes növekedési eréllyel. Sokféle fajtája létezik, a legtöbb díszkertbe könnyen beilleszthető örökzöld dísznövény. Ültethetjük sövénynek, 50-60 cm tőtávolságra kerítések mellé, terasz közelébe. Jól társítható virágzó évelőkkel, talajtakaró növényekkel. Lassan növekszik, a kifejlett kecskerágó eléri a 2 -3 métert. Metszéssel alakíthatjuk sűrűre a lombozatát. Fényes, ovális alakú leveleivel díszít. Fehér virágai májusban jelennek meg, télen narancspiros termései növelik a kert díszítő értékét. Létezik magas törzsre oltott kecskerágó változat is, ami igazi ritkaságnak számít.
Az Euonymus japonicus Aureomarginatus igényei
Talajigény: Ültessük laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű talajba a japán kecskerágót. Az ültetőgödörbe dolgozzunk be 2-3 marék szervestrágya granulátumot az optimális gyökeresedés érdekében. A lombnövekedés fokozása érdekében adhatunk sövény tápanyagot a japán kecskerágó töveknek.
Vízigény: Közepesen kell öntözni a japán kecskerágót. Talaját takarhatjuk mulccsal, hogy jobban megőrizze a talaj nedvességét és élvezzük gyomelfojtó szerepét is.
Fényigény: Napos és félárnyékos helyen is jól érzi magát a japán kecskerágó, de mélyárnyékos részekre a felkopaszodás veszélye miatt ne ültessük. A fényhiány miatt legyengült növény könnyebben elkap betegségeket, és a kártevők is bátrabban telepednek meg rajtuk.
Metszés: A rendszeres tavaszi metszés hatására dúsabb lesz a bokor és intenzív hajtásnövekedéssel reagál a kecskerágó.
A japán kecskerágó növénytársai a kertben
A dús lombozatú, cicomás leveleivel díszítő japán kecskerágó egyedül, önmagában is megállja helyét, hiszen tarkaságát nehéz nem észrevenni a kertben. Bejáratok, utcafrontok, de az ágyásokban történő díszítő szerepe is kiemelkedő. Sövénylétesítés céljára is kiváló, ekkor szegélynövénynek ültethetünk elé alacsonyabban növő díszfüveket, mint amilyen a Mexikói árvalányhaj, vagy a deres csenkesz. A virágzó évelőkkel emelhetjük a pompát és aranysárga kakukkfűvel, vagy évelő lángvirággal szegélyezhetjük a japán kecskerágót. Mini örökzöldek társaságába ültetve, melléjük kúszó szőnyegmadárbirs töveket ültetve egy szinte gondozásmentes ágyásrészt kapunk. A törpe növekedésű kék boróka, vagy a Mirjam tuja is kiváló csekély gondozásigényű társa lesz az ágyásban.