Leírás
Miért kedveljük a fehértarka somot?
Gondoltál már arra, hogy milyen jó lenne egy olyan növénnyel tarkítanod udvarodat, amely gyorsan nő, nem igényel sok vizet és nem kell állandóan a metszésével vagy a növényvédelmével törődnöd? Ha igen, akkor megtaláltad! A fehértarka díszsom egy ilyen klassz díszcserje! Igen csekély gondozási igényével belopja magát a szívünkbe. A fehértarka som üdezöld leveleinek szélét fehér szegély díszíti, amely a teljes vegetációban mutatóssá teszi ezt a közkedvelt dísznövényt. A lombhullás után a vesszők színével tarkítja udvarunkat, hiszen az ágainak színe is pirosas, sötétbordó. Télen pompázatos látvány! Elsősorban színes levélzetéért, lombozatáért ültetjük, bár virágokat is hoz ez a látványos díszcserje május- június tájékán. Ernyőszerű virágai, 3-5 cm szélességűek, sárgásfehér színnel tarkítják az amúgy is vidám cserjét. Hazai kertjeinkben a szárazabb időszakokat, de a vizesebb élőhelyeket is könnyedén elviseli. Jól bírja a városi klímát, így nagyvárosokban, illetve forgalmasabb települések utcafrontjára is ültethető. A fehértarka som terebélyesnek mondható díszcserje, a közepes és nagy kertek dísznövénye, hiszen a magassága 2 méter körül alakul. Szélessége is ugyanilyen mérettartományba tehető. Szép formájú ágrendszerében a középső vesszők felálló szárakkal, míg az oldalsó gallyak kissé bókolóan félgömb alakra zárják alakját. Eltekintve a szélsőséges talajviszonyoktól mindenütt gyorsan nő. Teljesen télálló, kiválóan bírja a hazai klímánkat.
Hova érdemes ültetni a fehértarka somot?
A tarka somot ültessük a kert végében lévő sarkokba, élénk színfoltot eredményezve a messze is látható színes levélkavalkáddal. Elé ültethetünk színes virágú cserjéket, pl. levendula, gyöngyvessző, vagy virágzó évelőket, pl. őszirózsa, szellőrózsa és a hosszasan nyíló cickafark. Örökzöld cserjesorba is ültethetjük, megtarkítva a Novita babérmeggy, vagy a rikító hajtásokkal díszítő korallberkenye díszcserjék társaságát. A tarka som előterébe ültethetünk egész nyáron át nyíló talajtakaró rózsákat is, így az egész szezonban egy tarka sarkot tudhatunk magunkénak. A japán kecskerágó társasága is mutatós, hiszen hasonlóan tarka levélzete ugyancsak kielégítő látványt nyújt a kert szinte bármelyik szegletébe. Ne ültessük közel a teraszhoz, mert terebélyes alakja eltakarhatja a kert látványát. Nyírott sövény is kialakítható a fehértarka som díszcserjéből. Ekkor 80-100 cm-es tőtávolságba ültessük a fehértarka som kis gondozásigényű díszcserjét. Gyönyörű térhatároló, élő sövényfalat kapunk a fehértarka som beültetésével. Nyírása kora tavasszal, vagy a virágok elnyílása után történjen. A metszést mindig éles és lefertőtlenített szerszámokkal végezzük. A karos olló, vagy a metszőolló is úgy lesz hasznos társunk a kertben, ha megfelelő minőségű, élezett eszközökkel dolgozunk. A fertőtlenítés pedig azért fontos, mert így elkerülhetjük az esetlegesen egyik növényről a másikra áthurcolt betegségek kialakulását.
A Cornus alba fehértarka som ápolása
A fehértarka som gondozása gyerekjáték, kezdő kertészeknek is kimondottan ajánlható díszcserje. Elültetés után a töveket rendszeresen öntözzük a megfelelő begyökeresedéshez, és minden tavasszal alaktartó jelleggel metsszük meg a bokrokat. Nagyjából ennyire korlátozódik a tarka som ápolása. Tápoldattal növelhetjük a növekedés intenzitását, melyet maximum kéthetente végzünk. A granulált szervestrágya kijuttatásával gondoskodhatunk a dús, erőteljes lombozatról, de a virágzásnak ez nem feltétele. A megfelelő szerves tápanyag nem csak a gyorsabb növekedéshez, hanem a megfelelő növénykondíció kialakulása miatt is fontos. A jól és megfelelő minőségben táplált növények általános állapota kimagasló, vagyis a betegségek és kártevőkkel szembeni ellenálló képességük is magas.
A Cornus alba metszése
A fehértarka som metszése alaktartó jelleggel történjen, vagyis az útban levő, vagy a bokor kompakt fomájából kitörő ágak visszavágását végezzük el alkalomadtán. A metszés időszaka a hajtásnövekedés előtt, kora tavasszal, vagy a virágzás után a nyár második felében történjen. Korosabb fehértarka som bokroknál szakszerű ápolási feladatunk lesz a cserje kora tavaszi átvizsgálása, és az idősebb vesszők tőből történő kivágása. Az idős ágak téli színezete már nem olyan intenzív, így a visszavágásukkal elősegíthetjük az új, friss hajtások növekedését, ezáltal pedig a bokor megifjulását. Ha egy pár év elteltével nem látunk hozzá az éves ifjító metszési folyamatnak, akkor a bokor elöregszik. Bár évről-évre ugyanúgy gyönyörű levélzettel díszít majd, csak a téli pirosló vesszők intenzitása csökken. Az évekig metszés nélkül magára hagyott fehértarka som ifjító metszésével túlságosan sok idős vesszőt kell majd eltávolítanunk, így a bokor igencsak megritkul, de 1-2 év alatt szépen regenerálódik, és besűrűsödik a már friss, élénken színeződő új hajtásokkal.
A fehértarka som mennyire szárazságtűrő?
A fehértarka som vízigénye közepes, illetve alacsony, vagyis kimondottan jó a szárazságtűrő képessége. Az öntözés rendszeressége természetesen hozzájárul a fentebb már említett jó növénykondíció kialakulásához. A szárazabb, vízhiányos időszakokban a növény levélzetének nagysága csökken, a növekedési ütem lelassul. A fehértarka som szárazságtűrése idősebb korban kimagasló, ám ha tehetjük, akkor a fiatalkori állapotában locsoljuk rendszeresen.
Talajigény: A fehértarka som szereti a jó vízgazdálkodású, üde és levegős talajtípusokat, de általános kerti talajokban is szépen fejlődik.
Vízigény: Közepes/alacsony, a rendszeres öntözést meghálálja, szebben fejlődik tarka levelű bokra.
Fényigény: Napos/ félárnyékos helyre ültessük, de árnyékba semmiképpen, mert a bokor megritkul, a színe kifakul. Tűző napra történő ültetését kerüljük, mert levélszélei a perzselő, száraz nyarakon megéghetnek.
Sövényként is ültethetjük, ekkor a javasolt tőtávolsága 80-100 cm. A vesszők nyírása tavasszal, a hajtásnövekedés után végezzük. A továbbiakban alaktartó jelleggel igényli a metszést. Teljesen télálló. Termései színes, sárgásfehér, vagy lilásfehér színűek.