Leírás
Az évelő nagyfészkű menyecskeszem
A menyecskeszem egy rendkívül hálás évelő, ha nem kívánunk sok gondot fordítani a kertre, vagy nincs annyi időnk kertészkedni, mint amennyit szeretnénk. Az évelő menyecskeszem dísznövénnyel nem lesz gondunk. Az alapfaj Észak-Amerika keleti részén él őshonosan. Hetyke, élénkzöld szárai mereven felállóak. A virágai nevéhez hűen nagyjából 5 cm átmérőjű fészekvirágzatok. Féltelt virágainak színe pompázatosan aranysárga. Nyáron, júniustól egészen szeptemberig nyílik. Szereti a meleg, napos fekvésű helyeket a Coreopsis grandiflora.
A menyecskeszem gondozási tudnivalói
A menyecskeszem a kis gondozásigényű évelők közé sorolható. Különösebb talajigénnyel nem rendelkezik, de mint a legtöbb virágzó évelő remekül érzi magát a tápanyaggal ellátott talajban, bár tápanyagigénye közepesre tehető. A tavaszi kihajtást követően az intenzív hajtásnövekedés szakaszában öntözzük rendszeresen a töveket. A magas virágbimbó képződés érdekében minden tavasszal lássuk el a menyecskeszem évelőnket jó minőségű tápanyaggal, amely segíti a bőséges virághozamot, de mérsékelt tápanyagigénye miatt hálás virághozamot produkál a soványabb talajokon is. Elnyílás után a virágszárakat távolítsuk el, ősz végén pedig vágjuk le talajszintben az elszáradt leveleket. A nyár folyamán, az intenzív virágzás időszakában alkalmanként vizsgáljuk át a bokrot és távolítsuk el az elszáradt virágokat és leveleket, tisztogassuk át a tövet. Ez megelőzi a tömött bokrú menyecskeszem befülledését, és megakadályozza az esetlegesen kialakuló gombás fertőzéseket. Ennek jelentősége az esős nyarakon van, amikor a virágokkal tömött évelő zsúfolt levelei képtelenek kiszáradni, így elindulhat az állandó nedves környezet miatt kialakult gombabetegség.
A menyecskeszem ültetése
A nagyfészkű menyecskeszemet ültessük kupacokba a hódító látvány érdekében! Csoportosan, 3-5-7-9 tő ültetése javasolt egymástól 30-40 cm-es tőtávolságra. Ültethetjük csillagalakban, amely szép, határozott színfoltot eredményez majd évek alatt, kialakítva a meggyőző látványt. A foltszerű ültetéssel, amikor több tövet helyezünk el azonos növényből egy letisztultabb, látványosabb hatást érünk el, mint az egyesével történő kiültetés során.
Mit kell értenem az alatt, hogy a menyecskeszem évelő?
Évelő dísznövénynek nevezzük azokat az általában lágy szárú, hosszú életű növényeket, melyeknek ősz végén, télen lombozatuk elszárad, és a teljes növény a talajszínig visszahúzódik. A talajban áttelel, majd jövő tavasszal újra kihajt. Általában évről-évre szélesebb és dúsabb növénnyé válnak.
Amit tudni érdemes az évelő menyecskeszem dísznövényről
Fényigény: A menyecskeszem imádja a napot! Ültessük teljes napfényre a bőséges virágzás érdekében.
Talajigény: Nem igényes a talajra, általános kerti földben is szépen fejlődik és virágzik, de kedveli, ha jó vízáteresztő képességű talajba ültetjük. A beültetéskor adjunk a menyecskeszem töveknek jó minőségű évelő tápanyagot.
Vízigény: A menyecskeszem szereti a rendszeres vízellátást, de kitűnően bírja a száraz időszakokat. Meleg időjárásban fontos a kiegyenlített öntözés.
Virágszín: Fénylő, sárga színű virágokat nevel.
Magassága: Kifejlett magassága 40-60 centiméter lesz a nagyfészkű menyecskeszemnek.
Szélessége/tenyészterülete: 30-60 cm, a tő évről-évre gyarapodik és egyre szélesebb bokrot képez.
Ültetési távolság: 40 x 40 cm
Szaporítása: Ősszel vagy tavasszal tőosztással szaporítható.
Milyen felhasználási lehetőségei vannak a nagyfészkű menyecskeszemnek?
Évelőágyások, nagyobb sziklakertek, klasszikus kertek dísznövénye. Rikító színe miatt közkedvelt napos virágágyások, magaságyások és évelő színfoltok beültetésére. Társnövényei lehetnek a rózsaszín cickafark, levendula, pimpó, és a pompás kúpvirág. Egy Novita babérmeggy sövény előtt kialakított évelőágyás hosszú távú élénk látképet eredményez. Az örökzöld korallberkenye rikítópiros hajtásai is ugyancsak jól mutatnak a menyecskeszem nyári vidámsága mellett. Mini, törpe növekedésű örökzöldekkel történő összeültetése esetén egész évben élettel teli ágyást kapunk.