Leírás
Amit érdemes tudni a szellőrózsákról
Nyár végén, amikor már a legtöbb virág elnyílt, a szellőrózsák bájos virágai akkor lendülnek virágzásba. Érdemes már a tervezéskor pár bokor szellőrózsát a növénylistára írni, ha pedig még nincsen Anemone a kertünkben akkor beszerezni. Kései virágzásának köszönhetően még október második felében is virágaiban gyönyörködhetünk. A növény alsó része bokros, melyből kinyúlnak a hosszú virágszárak. A Honorie Jobert szellőrózsa fajtája fehér virágszínű változat, melyet a francia nemesítője a lányáról nevezett el.
GARDENCENTRUM.HU TIPP a szellőrózsához
Ültessük csoportosan, 3-5-7 db-os “kupacokba” a kert több pontjára, hogy virágait az őszi lombszíneződéssel együttesen csodáljuk. Ha olyan kertrészletbe ültetjük, ahol nyáron nyíló virágok vannak, akkor leveleivel a nyári időszakban is díszít, ugyanakkor ősszel nem marad kopár az ágyas, mert átváltja a nyári virágzást.
Mekkorára növekszik a szellőrózsa?
Magassága: Az alsó bokros levelek nagyjából 30-40 cm magasságúak, innen nyúlnak ki a szellőrózsa virágzati szárai, melyek hozzávetőlegesen 60 cm hosszúságúak, így a szellőrózsa virágzáskor akár 90-120 cm magasságot is eléri. Virágszárai üdén lengedeznek a nyárutón, amikor a legtöbb nyári virág már elnyílt.
Szélessége: A fiatalabb szellőrózsa tövek 20-30 cm szélesek, melyek aztán 50-80 cm szélességű tövekké gyarapodhatnak, ám ennél nagyobb telepeket is képes alkotni, ha nagyjuk, mivel gyökérsarjakkal évről-évre szaporodik.
Milyen gondozási igényei vannak a szellőrózsának?
Legszebben a félárnyékos helyeken fejlődik a szellőrózsa. Napra ültetve ügyeljünk a rendszeres öntözésre, a talaj nedvesen tartására. Kerüljük ültetésekor a mélyárnyékos ágyásokat, mert a virághozam gyérül, a virágszár megnyúlik és a tő szétesik. A tövek elültetésekor ügyeljünk arra, hogy az ültetőgödör legalább kétszer akkora méretű legyen, mint a termesztőedény. A szellőrózsa töve ne kerüljön mélyebbre, mint ahogyan a termesztőcserépben volt eredetileg. Az ültetőgödör talaját dúsítsuk fel szervestrágyával, amely elősegíti a megfelelő begyökeresedési folyamatot és hosszú hatású tápanyaggal látja el a szellőrózsát a virágzás végéig. Fontos, hogy minden évben adagoljunk számára tápanyagot, hiszen a megfelelően dús virágképződéshez szükséges a tő erőteljes kondíciója az optimális virágrügy differenciálódáshoz. A szervestrágya granulátum kiszórását minden tavasszal és ősszel végezzük el. Ekkor 1 marék / tő adagot szórunk egyenletesen a szellőrózsa bokor aljához, majd alaposan beöntözzük kedvelt virágzó évelőnket. A beültetést követően a rendszeres vízellátásról kell gondoskodnunk és az alkalmanként történő átvizsgálásról. A bokrot rendszeresen vizsgáljuk át, az esetleges kártevők és kórokozók jelenlétét keresve. Ha találunk nem oda való garázdálkodót, akkor a gazdaboltokban a megfelelő szerekkel védekezzünk ellenük. Ügyeljünk a minél kevesebb vegyszeres növényvédelemre, igyekezzünk preventíven védekezni a betegségek ellen. A szellőrózsa teljes virágzásában sérülékeny lehet. Egy esetleges vihar vagy szeles idő okozta kár megtépázza a kecses virágokat. A hosszan kinyúló virágszárakat kötözzük össze, vagy már eleve virágtámasz alá ültessük. A virágtámaszba ültetett szellőrózsa tövek eleve úgy nőnek bele a támasztékba, hogy utólagos tartást elősegítő munkálatra nem lesz szükségünk. Az elnyílást követően a virágszárakat távolítsuk el, ügyelve az esetleges elkésett virágszárakra, amelyeket meghagyva még virágzásban lehet részünk. A leveles bokrot még tartsuk meg ősz végéig. Amint a levelek elhaltak, és már a bokor kétharmad része elszáradt, úgy a talajfelszín felett 5-8 cm-re vágjuk vissza egy éles metszőollóval a teljes szellőrózsa tövet.
Milyen növényekkel társítsam a szellőrózsa töveket?
Mivel a szellőrózsa kedveli a szűrt árnyékot, ültethetjük selyemakác, csokiakác vagy a pompázatos japán juharok társaságába, amik ázsiai származásuk lévén példásan szakszerű társaságnak ígérkeznek. Őszi virágzása lévén más egyéb őszi virágos évelővel is tarkíthatjuk a virágpompát, mint pl. az őszirózsa.
A szellőrózsa igényei
Vízigény: Közepes vízigény jellemzi a szellőrózsát, ne hagyjuk kiszáradni. Mulccsal takarva a talajt csökkenthetjük a párolgást.
Talajigény: A szellőrózsa legjobban az általános, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajokat szereti.
Virágzási idő: Augusztustól egészen októberig virágzik a Honorie Jobert szellőrózsa.
Szaporítása: A szellőrózsa töveit az elnyílást követően, tőosztással szaporíthatjuk. Tősarjakkal szaporodó évelő, így évről-évre egyre nagyobb bokorrá fejlődik. A tőosztást úgy végezzük, hogy a lehető legkevesebb sérülést szenvedje el a bokor. Egy éles ásóval a tövet kettéhasítjuk egy határozott mozdulattal.
Évelő dísznövény, melynek ősz végén, télen lombozata elszárad és a teljes növény a talajszínig visszahúzódik. A talajban áttelel, majd jövő tavasszal újra kihajt. Évről-évre szélesebb és dúsabb növénnyé válik.