Leírás
Mit érdemes tudni a rózsaszín cickafarkról?
Kiváló szárazságtűrő, hosszan virágzó évelő dísznövény a rózsaszín cickafark. A virágzás előrehaladtával az élénk, sötétrózsaszínű virágzat halvány rózsaszínűre változik. A cickafark teljes pompájában a virágok összezárnak és "virágpárnát" alkotnak.
Imádja a napot! Félárnyékba, vagy árnyékba ne ültessük, mert a cickafark szárai felnyúlnak, elgyengülnek, és szétesik a tő, virághozam nélkül. Ha egy nagyobb cserje, vagy fa árnyékolja idővel a töveket, akkor amint látjuk, hogy árnyékos hely alakult ki az eddig napos kertrészletből, úgy a töveket ősszel helyezzük át az udvar egy teljesen napos részébe, még megmenthető! A cickafark töveket nagy földlabdával, óvatosan egy ásólapát segítségével a már előre kiásott ültetőgödörbe helyezzük. Ha szükséges, itt alkalmazhatjuk az alább taglalt tőosztást is.
A rózsaszín cickafark évelő dísznövény, melynek ősz végén- télen lombozata elszárad, és a teljes növény a talajszínig visszahúzódik. az elszáradt virág-, és levélszárakat a talajszint felett 5-8 cm-re levágjuk, és komposztáljuk a keletkezett nyesedéket. A cickafark tő a talajban áttelel, majd jövő tavasszal újra kihajt. Évről-évre szélesebb és dúsabb növénnyé válik. Szaporítani ősszel, a tövek szétválasztásával tudjuk, ezt nevezzük tőosztásnak. Ekkor egy éles ásóval a tőből kihasítunk egy darabot, melyet azonnal a földbe ültetünk és jól beöntözünk. Az ültetési mélység ekkor se legyen mélyebb, mint ahogyan az előző helyén volt a növény.
Vegyítsük bátran a színeket! Válasszunk mellé élénksárga virágú évelő, vagy törpe cserjéket! Pl a hamvas cipruska csodás, rikítóan sárga virágaival remek összhangot teremt! A tűzesőkkel való összeültetése is pazar látványt nyújt, hiszen színazonos levelűeket választva növelhetjük az összhatást. Élénk aranysárga kakukkfűvel összeültetve pedig szemet kápráztató színvilágban lesz részünk.
Örökzöld sövény elé ültetve , mint pl. a novita babérmeggy, üde hatást érhetünk el, tompítva a babérmeggy sövény egyhangúságát.
A rózsaszín cickafark gondozása
Talajigény: Fontos, hogy jó vízáteresztő képességű talajba ültessük, Általános, sőt sovány talajokon is könnyen nevelhető a rózsaszín cickafark. Mivel igen jó szárazságtűrő, a pangó vizet nem bírja. Ez annyit jelent, hogy ne ültessük pl. ereszcsatorna kivezetéséhez, ahol még napokkal az esőzések után is nedves a talaj, oda inkább egy különleges japán zsurló ültetése javasolt. Ültetéskor javasolt szervestrágyát szórni, és keverni az adott talajjal a megfelelő gyökérképződés elindulásához. Ekkor fél marék szervestrágyát adagoljunk 1 tő rózsaszínű cickafark ültetéséhez. Virágzó növényeknek való évelő tápanyaggal is biztosíthatjuk a megfelelő begyökeresedés és virágzás optimális folyamatát.
Vízigény: Remek szárazságtűrő növény a cickafark, mérsékelt öntözést igényel csupán. Ültetést követően az első években a rendszeres öntözést bő virághozammal hálálja meg.
Fényigény: Napos/enyhén félárnyékos helyre ültessük a rózsaszín cickafark évelő dísznövényt, de árnyékba semmiképpen, mert keveset vagy nem virágzik és a növény kipusztul.
Hogyan ápoljam a rózsaszín cickafark évelő dísznövényt?
Ápolása: Ősz végén vágjuk le talajszintben a cickafark elszáradt leveleit, a következő év tavaszán újra fog hajtani!
Szaporítása: Ősszel tőosztással szaporítható a cickafark, a fentebb taglaltak szerint.
Mekkorára nő meg a rózsaszín cickafark?
Végleges magassága 50-70 cm-re tehető, szélessége pedig 30-40 cm. Mivel általában javasolt a cickafark tövek csoportos ültetése, így már az első évben, pl. 5 tő egymás mellé történő ültetése esetén csodás virágkazalt kapunk, mely kb. fél-háromnegyed négyzetméternyi helyet betakar.
Hány darabot ültessek 1 négyzetméterre?
Az általános javaslat 9-12 db/ m2. Az oldalirányú terjeszkedése egy tőnek 30-60 cm. Ez függ a növény kondíciójától és a talajadottságoktól is.
Mikor virágzik a rózsaszín cickafark?
A virágok nyílására júniustól számíthatunk, melyek egészen augusztusig díszítő élményt nyújtanak. Bátrabbak száríthatják is a virágokat! A teljes nyílást megelőző 1-2 napban szedjünk hosszú száron virágokat. Az így leszedett hosszú virágzati szárakat fejjel lefelé lógatva egy szellős, de félárnyékos helyen lógassuk. A csokorba 2-3 szálnál többet ne kössünk, hogy ne fülledjenek össze. A levelek eltávolításával is elősegíthetjük a virágok szebb száradását. Az így előkészített virágokat akár még a téli hónapokban is élvezhetjük!
Napfényt kedvelő évelő növények
A kertészkedés szerelmesei számára a napfényt kedvelő évelő növények nem hiányozhatnak a virágágyásból. Ezek a növények nemcsak mutatósak, hanem hosszú élettartammal rendelkeznek, így évekig élvezheted virágaikat és zöld lombjukat.
Találsz köztük közepes méretűeket, mint például a gyönyörű levendulákat, amelynek aromás virágai nemcsak gyönyörűek, hanem kellemes illatot is árasztanak nyári virágzásuk során. A magasabbra növő rózsák is a kedvelt évelők közé tartoznak, és nyáron borulnak virágba, elbűvölve a kertedbe érkező látogatókat. Ha változatos színkavalkádot szeretnél, a kúpvirág is ideális választás lehet számodra. Ezek az évelők különböző színű virágokkal rendelkeznek, így könnyedén alkothatsz lenyűgöző kompozíciókat kertedben.
Összességében elmondhatjuk, hogy a napfényt kedvelő évelő növények nemcsak szépítik és élénkítik a kertedet, de egyszerűen gondozhatók is, így ideálisak a napos kertrészek, virágágyások beültetésére.