A selyemmirtusz (Lagerstroemia indica) szépségének titka: a metszés

| Olvasási idő: 3 perc | 

A selyemmirtusz (Lagerstroemia indica) egy különleges szépségű, dúsan virágzó díszcserje, amelyet ma már egyre gyakrabban ültetnek kertekbe, parkokba és városi környezetbe is, mivel színes, impozáns virágai és attraktív, sárgásbarna kérge kiemelkedő látványt nyújtanak. Ez a növény remek választás mind a kisebb kertekbe, mind a nagyobb parkokba, mivel változatos méretekben és színekben kapható a nemesítéseknek köszönhetően.

A selyemmirtusz virágai

A mediterrán hangulatot árasztó, egyedi megjelenésű selyemmirtusz eredetileg Kelet-Ázsiából, különösen Kínából, Indiából és Koreából származik, a melegedő klíma eredményeként pedig a mérsékelt kedvező égövön is mind nagyobb előszeretettel ültetik dézsába, de akár szabadföldbe is. Minden kertész és kertbarát bátran próbálkozhat a selyemmirtusszal, hiszen ez a káprázatosan szép dísznövény igazán egyszerűen nevelhető, jó alkalmazkodóképességgel bír, város- és sótűrő, fagytűrése pedig -15°C-ig terjed ki. Közepes vagy magas termetű cserje, amely akár kisebb fává is nevelhető, fajtától függően elérheti a 3-6, vagy akár 8 méter magasságot.

A selyemmirtusz egyik legfőbb vonzereje a nyár elejétől őszig tartó, hosszan elnyúló virágzása. A virágok élénk színekben pompáznak, a rózsaszín, piros, lila, fehér vagy éppen bíbor különböző árnyalataiban, laza bugákba csoportosulnak. A virágszirmok alakja is egyedi, mivel fodros élűek, emiatt krepp-papír virágokhoz hasonlítanak. A virágbuga különösen szembetűnő a levelek között, amelyek sötétzöldek, ősszel pedig narancs, sárga vagy piros árnyalatokra váltanak, tovább fokozva a díszcserje esztétikai értékét.

A kéreg szintén különlegessé teszi a selyemmirtuszt: sima, hámló kérge rózsaszínes, szürkésbarna vagy rézszínű foltokkal díszíti a törzset, ami télen, lombtalan és virágtalan állapotban is látványos. A selyemmirtusznak számos fajtája és hibridje létezik, amelyek különböző méretekkel, virágszínekkel és habitussal rendelkeznek, így minden kertbe, teraszra található megfelelő változat.

A selyemmirtusz sikeres neveléséhez elengedhetetlen a megfelelő gondozás, amelynek legfontosabb része a metszés. A metszés nemcsak a növény alakításában játszik kulcsszerepet, hanem hozzájárul a virágzás serkentéséhez, és megakadályozza a túlságosan sűrű, kevésbé esztétikus lombkorona kialakulását.

A Lagerstroemia virágzata

A selyemmirtusz általános gondozási igényei

A selyemmirtusz viszonylag igénytelen díszcserje, nagyon egyszerűen nevelhető. A megfelelő környezetben és gondozás mellett ellenáll a betegségeknek és kártevőknek, megmutatja igazán pompás oldalát.

Mivel napkedvelő növény, ezért a legjobb, ha teljes napfényre, meleg és szélvédett kertrészbe ültetjük. A napfény hatására hozza a legtöbb virágot és alakul ki a legszebb lombszíne, ezért ajánlott olyan helyet választani számára, ahol akár napi 5-6 órát is érik a meleget árasztó sugarak.

Talajok közül a jó vízelvezetésű, enyhén savas kémhatású talajokban fogja jól érezni magát. Már ültetéskor érdemes a gödör aljába szervestrágya granulátumot szórni, hogy gyorsabban elkezdődjön a gyökeresedés. A tápanyagutánpótlást azonban nem szükséges eltúlozni, elég évente egyszer egy tavaszi műtrágyázás, ekkor is használjunk alacsony nitrogéntartalmú műtrágyát, hogy elkerüljük a nitrogén túladagolást, amely fokozott levélnövekedést és elmaradozó virágzást eredményez. Inkább a foszfortartalom legyen nagyobb mennyiségben a választott tápanyagban.

Bár a selyemmirtusz szárazságtűrő, rendszeres öntözéssel érhető el a bőséges virágzás. Fiatal növények esetében különösen fontos, hogy a talaj mindig enyhén nedves legyen, míg az idősebb példányok jól tűrik a rövidebb száraz időszakokat is. A fenyőmulcs segít minél hosszabb ideig megőrizni a talaj nedvességtartamát, emellett a hideg évszakok közeledtével a fagyvédelemben is szerepe van.

Lagerstroemia virágzata közelről

A selyemmirtusz metszésének fontossága

A selyemmirtusz metszése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzésében, a dús virágzásban, valamint a szép, formás alak kialakításában. A megfelelő metszéssel elkerülhető a növény felkopaszodása, valamint serkenthető az új hajtások fejlődése, amelyek majd virágokat hoznak.

A metszés időzítése és lépései

A metszést tél végén vagy kora tavasszal, még a rügyfakadás előtt, de a fagyok elmúltával szükséges elvégezni. Ekkor a növény még nyugalmi állapotban van, a metszés kevésbé terheli meg.

Első lépésben a beteg, sérült, vagy elhalt ágakat távolítsuk el. Ez nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem a növény egészségének megőrzéséhez is elengedhetetlen, hiszen így előzhetjük meg a betegségek és a kártevők továbbterjedését.

A selyemmirtusz hajlamos túlzottan elágazni, egyre kevesebbet virágozni, ha nem metsszük rendszeresen. A túlnőtt ágakat érdemes a felére vagy akár egyharmadára visszavágni a kívánt magasságra, hogy a növény sűrűbb, tömöttebb legyen.

A selyemmirtusz természetes lombformája gömbölyded, de metszéssel kedvünkre alakíthatjuk a cserjénket. Ha magasabb, törzses fává szeretnénk nevelni, hagyjuk meg a központi vezérágat, a mellékágakat pedig vágjuk vissza. Ha bokrosabb növekedést szeretnénk, ezt az oldalágak meghagyásával érhetjük el.

Amikor a növény már nagyon elöregedett, érdemes fiatalító metszést végezni rajta. Ilyenkor radikálisan vissza kell vágni a növényt, hogy új, erőteljes hajtások fejlődjenek.

A selyemmirtusz metszése tehát elengedhetetlen része a különleges szépségű díszcserje gondozásának, mivel biztosítja a dús virágzást, a formás, szellős megjelenést, ami a növény egészségének megőrzését is jelenti. Megfelelő metszéssel a selyemmirtusz évről évre megújul, és a kert egyik legkiemelkedőbb díszévé válik. Ne feledjük, a rendszeres gondozás és a tudatos metszés a kulcsa annak, hogy a selyemmirtusz valóban teljes pompájában ragyoghasson!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Növényápolás Kerti növények

Kapcsolódó termékek

Lagerstroemia Best Red - Vörös levelű, piros selyemmirtusz

Cikkszám:no9989
14.990 Ft
Kívánságlistára teszem